Człowiek już wiele tysięcy lat temu dostrzegł, jak ogromną wartość ma ziemia. Pod tym hasłem w tym akurat przypadku kryje się ziemia rozumiana jako przestrzeń, którą można dowolnie wykorzystać. Człowiek potrzebował tej przestrzeni, chociażby po to, by zapewnić sobie oraz innym odpowiedniej ilości pożywienia, wody i innych dóbr, która ma do zaoferowania gleba. Można powiedzieć, że człowiek od samego początku postąpił zgodnie z nakazem biblijnym i uczynił sobie ziemię poddaną.

Rozumienie tego stwierdzenia nie ogranicza się tylko do uprawy różnych roślin oczy wypasania zwierząt na pastwiskach i łąkach. Człowiek już dawno zdał sobie sprawę z tego, że gdy zdobędzie jakąś ziemię i utrzyma ją na własność, to stanie się majętny, a jego wpływy i władza znacznie wzrosną.
Nawet gdy nie będzie sam w stanie wykorzystywać tak ogromnej ilości ziemi, jaką włada, to może czerpać zyski z tego, że pozwala ją za odpowiednią opłatą uprawiać innym. W uproszczeniu można powiedzieć, że właśnie na podstawie takiego systemu ukształtowały się państwa, a nawet hierarchia społeczna, ponieważ ten bogaty, który posiada więcej, zawsze był wyżej w tej hierarchii niż ten, który ma mniej.

Wartość ziemi doceniamy również dzisiaj, ponieważ jest ona nam potrzebna nie tylko jako żywicielka, ale również jako przestrzeń pod rozbudowę miast i całej infrastruktury, jaką musi posiadać wysoko rozwinięte i dobrze zorganizowane państwo. Skoro doceniamy jej wartość, to ma to również widoczne odzwierciedlenie w wysokich aktualnie cenach.
Rozłóżmy jednak kwestie ceny na przysłowiowe czynniki pierwsze. Zastanówmy się, co na nią wpływa poza wszystkim tym, co zostało zaprezentowane już powyżej oraz jak dokładnie możemy sklasyfikować ziemię.

ile kosztuje hektar lasu

Ogromne ilości powierzchni naszej planety są w rękach różnego rodzaju rolników, dzięki którym nasze lodówki i spiżarnie są pełne, a my nie umieramy z głodu. Nie jest to jednak przecież żadne wielkie odkrycie. Zdecydowanie ciekawsze w tym wszystkim jest to, że pola uprawne są sklasyfikowane pod kątem żyzności. Przynajmniej tak wygląda to w Polsce.

Oczywiście na glebie najwyższej klasy bez problemu wyrasta wszystko, a ilości otrzymywanych planów są ogromne. Jeżeli chodzi o klasy niższe, to tutaj nie wystarczy po prostu zasiać czy zasadzić i czekać na zbiory. Chcąc efektywnie gospodarować na ziemiach niskiej klasy, trzeba wiedzieć które rośliny są na tyle przystosowane, by wydać odpowiednio duży plon nawet w tak trudnych warunkach, w których inne rośliny nie wydałyby tego plonu wcale lub byłby on tak mały, że nie wystarczyłby nawet na pokrycie kosztów produkcji. Jest to kwestia przede wszystkim wiedzy i doświadczenia.

Nie ograniczajmy się jednak tylko do tego typu rolnictwa

Rolnik może bowiem wykorzystać ziemię w jeszcze inny bardzo ciekawy sposób. Tym sposobem może być posadzenie lasu. Na terenie Polski znajduje się bardzo dużo terenów zalesionych. Zastanówmy się więc: ile kosztuje hektar lasu? Taka wycena wcale nie jest prosta, a suma otrzymana na jej końcu może być różna w zależności na przykład od tego, jaki dokładnie las oceniany?

Las może być przecież: iglasty, liściasty, lub ten najbardziej popularny, czyli mieszany, na którym rosną razem drzewa iglaste i liściaste. Nie można zapomnieć o tym, że również w tym wypadku klasa ziemi nie jest bez znaczenia. Znaczenie ma również to jakie dokładnie gatunki drzew rosną w wycenianym lesie, ponieważ każdy gatunek ma różne cechy, które wpływają na jego ostateczne przeznaczenie, a więc i cenę. Oczywiście istotny aspekt to także ilość drzewa, jaką można z danego terenu pozyskać, a ta z kolei jest przede wszystkim zależna od tego, jak stary jest to las i w jakim dokładnie stanie jest jego drzewostan.

hektar lasu

Mogą wystąpić bowiem czynniki, które negatywnie wpłyną na cenę, ponieważ drewno tam pozyskane będzie niskiej jakości na skutek na przykład: różnorodnych chorób, które mogą mieć na przykład podłoże grzybowe, występowanie szkodników, które doprowadzają drzewa do śmierci i zmieniają przy okazji ich strukturę i inne. Las wysokiej jakości to taki który znajdował się nieprzerwanie pod opieką profesjonalistów i były wykonywane tam w odpowiednim czasie właściwe zabiegi, które pozwoliły wyeliminować wszystko, co szkodliwe i nie chciane, a dać szansę temu, co zwiększa wartość takiej przestrzeni.

Takie zabiegi to na przykład: wycinanie drzew chorych i krzywych. Znaczenie ma tutaj również pozostawienie nie zbyt dużej ani nie zbyt małej ilości drzew, a regulować tę ilość można między innymi dzięki corocznemu sadzeniu i regularnej wycince wszystkich tych drzew, które nie rokują najlepiej.

[Głosów:3    Średnia:1.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here