Ile kosztuje ślub kościelny?

Zastanawiasz się ile kosztuje ślub kościelny? Ponad 85 procent par w Polsce decyduje się na ślub kościelny. Koszt opłacenia księdza oraz kościoła to około 500 zł. Wypożyczenie wybranej przez siebie sukienki to koszt około 800 zł, a dwie obrączki można już kupić od 350 zł. Sam fotograf kosztuje około 1500 zł, a profesjonalna fryzura oraz makijaż około 300 zł. Koszta związane z weselem na minimum 50 osób to koszt od 15 000 zł do 35 000 zł.

Cena za ślub. Czy warto wiedzieć?

Żeby znaleźć odpowiedź na to pytanie musiałam dowiedzieć się tych informacji z wielu źródeł. Oprócz słowa na niedzielę, cytatu dnia, planu nabożeństw, intencji mszalnych oraz historii kościoła, niestety cennika na stronie nie znalazłam. Księża niestety też nie odpowiedzą na takie pytania bezwarunkowo, niechętnie udzielają informacji o stawce za mszę ślubną, ponieważ chcą aby młodzi najpierw do nich przyszli i wtedy ustalają szczegóły cen. Z doświadczenia oraz z tego co mi wiadomo od innych osób, którzy to już przeszli, jest to najczęściej kwota około 800 zł płacona przez nowożeńców.

Do tego oczywiście trzeba dodać opłatę za zapowiedzi, którą należy przekazać zarówno w parafii pana młodego oraz panny młodej. Ich koszt to najczęściej od 50 zł do nawet 200 złotych i są to koszta obowiązkowe, ponieważ kapłan musi przede wszystkim poinformować swoich parafian o woli zawarcia związku małżeńskiego. Jest to bardzo istotne, ponieważ dość często zapominają o tym nowożeńcy iż zapowiedzi ważne są przez pół roku. Jeśli w ciągu tego czasu nie rozpocznie się ceremonia ślubna, to może zacząć się problem wśród słuchaczy zapowiedzi parafialnych. Jeśli zechcecie połączyć nowy związek, to zapewne koszty trzeba będzie ponieść raz jeszcze.

młoda para

Oczywiście nie możemy zapomnieć o specjalnym kursie przedmałżeńskim, który jest ważny dla obojga. Jeśli nie zrobiło się tego w szkole średniej, to niestety trzeba zapisać się przed ślubem, daje to dużo siły i wytrwania w najtrudniejszych chwilach obojga stron. W niektórych parafiach za te kilka lekcji trzeba również zapłacić kapłanowi.

W Kościele brak wolnego rynku

Ślub to oczywiście nie zakup nowego samochodu czy jakiejś innej cennej rzeczy. Zapewne znana jest też informacja, że ślub można wziąć w każdej parafii, jednak w innej parafii trzeba zapłacić jeszcze raz tyle samo niż w rodzimej, dlatego ważne jest aby zdecydować się, w którym kościele zawrzeć związek małżeński. Według mnie jest to nieopłacalne i nie ma sensu zmieniać miejsca z powodu kapłana lub ludzi. Zatem zapowiedzi obowiązkowo będą musiały odbyć się w parafii narzeczonych, a jeżeli ceremonia będzie miała miejsce, gdzie indziej, to niestety trzeba pokryć dodatkowe koszta.

Druga kwestia to licencja – zgoda na ślub w innej parafii. W tradycji polskiej ślub odbywa się najczęściej w parafii panny młodej, rzadko zatem w parafii pana młodego. Gdy decyzja uroczystości jest w innym miejscu trzeba wtedy uzyskać zgodę od swojego duszpasterza. Jak się okazuje, taka licencja, dokument niestety też kosztuje, a koszt zależy od parafii oraz kapłana. Jest to około 200 zł, czasem 300 zł, a czasem nawet 400 zł! Dlaczego aż tyle? A to poświęcony czas, jaki ksiądz musi znaleźć na wypisanie dokumentu, a to przeprowadzenie procedury z USC. Inni księża również mówią, że ceremonia ślubna w innym kościele to strata pieniędzy dla swojej parafii. Ani ksiądz nie zarobi, ani kościelny, ani organista.

ślub kościelny

Jest na pewno wiele sytuacji do przeprowadzenia podczas rozmowy z kapłanami oraz podczas zorganizowania ceremonii ślubnej w kościele. Jest to na pewno trudne, gdy przechodzi się przez to pierwszy raz. Kapłani w takich przypadkach są różni i przekazują swoje prywatne informacje. Jedni bronią ściśle ustalone przez siebie ceny, a inni twierdzą, że stawka, którą przedstawili to łączny koszt za organistę, kościelnego oraz mszę, inni na przykład cytują jeszcze słowa Pisma Świętego.

Jest jasną rzeczą, że im więcej osób zaprosimy tym będzie droższa cena. Więc żeby uzyskać niższe koszta, to trzeba na spokojnie i dokładnie przemyśleć każdy krok. Z badań wynika, że 31% przyszłych młodych par zgodziła się na organizację imprezy wydać mniej niż 20 000 złotych. Trochę więcej, bo 24% planuje przeznaczyć na to ponad 40 000 zł. Największa grupa to aż 45%, która chce wydać pomiędzy 20 000 zł, a 40 000 zł. 3/4 par stara się uzbierać pieniądze na organizację przyjęcia weselnego, a pozostali chcą się zadłużyć. Młode pary pożyczają również pieniądze od swoich najbliższych, jest tych par około 9%. 12% bierze najczęściej kredyt, które pożyczają z banku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here