Blogi to popularna forma internetowej działalności, znana u nas już od około 20 lat. Początkowo ich przeznaczenie było jednak nieco inne niż obecnie – służyły właściwie tylko i wyłącznie jako dzienniki, w których autorzy zapisują własne przemyślenia, wspomnienia, zamieszczają zdjęcia czy filmy. Osoba prowadząca bloga czerpała z tego faktu głównie przyjemność – stanowiło to jedynie pasję, utrwalanie pewnych zdarzeń i możliwość poznawania nowych ludzi.

Internetowe dzienniki zrzeszały bowiem grono czytelników, którzy pod wpisami komentowali i wymieniali się spostrzeżeniami lub opiniami, tworząc niejako małe społeczności. Tak jest oczywiście nadal, jednak na znacznie szerszą skalę. Z biegiem lat pojawiła się bowiem inna funkcja blogów – zarabianie na nim pieniędzy. Choć wciąż sporo osób nie ma o tym zielonego pojęcia, internetowy dziennik, podobnie jak wiele innych form działalności online, może być znakomitym źródłem dochodu. Tu z pewnością pojawi się więc pytanie – ile można zarobić na blogu? I przede wszystkim – w jaki sposób?

W XXI. wieku dosyć trudno byłoby wyobrazić sobie życie ludzi bez internetu. Sieć dostępna jest niemal wszędzie – nie potrzeba już do tego komputerów, doskonale bowiem sprawdzają się urządzenia mobilne, czyli notebooki, telefony i tablety. Internet wkradł się w niemal wszystkie sfery życia – można za jego pomocą robić zakupy, bookować bilety na samolot czy do teatru, opłacać wszystkie rachunki, rozmawiać z ludźmi. Nic więc dziwnego, ze coraz więcej osób szuka sposobu, by wykorzystać go również do zdobywania pieniędzy.

zarobić na blogu

Blogi doskonale wpisały się w tę potrzebę – ich prowadzenie jest w dzisiejszych czasach właściwie już zawodem. Bloger, niekiedy zwany także influencerem, to czasem rozpoznawalna gwiazda, znacznie popularniejsza od tych, które widuje się w telewizji czy kinie, zarabiająca niekiedy dziesiątki tysięcy złotych miesięcznie. Oczywiście takim sukcesem poszczycić może się raczej wąska grupa blogerów, jednak wciąż istnieje sporo osób, które działają na mniejszą skalę, radząc sobie zupełnie dobrze. Jak więc zwykły, szary człowiek może otrzymywać pieniądze z prowadzenia tego typu strony? I ile można zarobić na blogu?

Najpierw warto wspomnieć o sposobach i formach takiego dochodu. Otóż posiadając blog, oczywiście systematycznie aktualizowany, można zarabiać poprzez tzw. kontekstowe reklamy np. z najpopularniejszej chyba w naszym kraju sieci Google AdSense. Ponadto wielu blogerów, którzy mają już odpowiednio korzystne statystyki odnośnie ilości wejść na stronę, liczby komentarzy itp., często nawiązuje współpracę z rozmaitymi firmami. Polega ona najczęściej na umieszczaniu wpisów odnośnie produktu, marki bądź usługi, zwykle wraz z linkami, zdjęciami, a czasem również banerami.

Część takich współprac ma charakter barterowy, co oznacza, że firma przesyła blogerowi darmowe produkty (np. kosmetyki, obuwie, ubrania, sprzęt elektroniczny, książki), a także usługi (np. zabieg kosmetyczny, obiad w restauracji, kurs językowy). Autor strony nie ponosi tu żadnych kosztów związanych z ich otrzymaniem, jednak zobowiązuje się do zareklamowania danej rzeczy, np. tworząc na jej temat tekst. Blogerzy, którzy mają jednak większe tzw. zasięgi zwykle dostają za taką reklamę odpowiednią zapłatę finansową.

Ile można zarobić na blogu w ten sposób?

Tu kwoty są bardzo różne i wynoszą zwykle od kilkuset do nawet kilku lub kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto dodać, że istnieje również forma współpracy między firmą a blogerem, oparta na programach partnerskich. Tu z kolei całość polega na tym, że na autor zamieszcza na swej stronie np. link lub baner, który bezpośrednio przenosi czytelnika do oferty danego sklepu. Gdy czytelnik ten skorzysta i kupi proponowaną rzecz, wówczas bloger dostaje za to prowizję.

blog

Jak widać, metod zdobywania pieniędzy za pomocą blogowania jest sporo, jednak trzeba podkreślić, ze wbrew pozorom nie jest to takie proste, jak by się wydawało. To, ile można zarobić na blogu – a są to kwoty od kilku złotych do kilkudziesięciu tysięcy złotych – zależy od pomysłu, kreatywności i umiejętności zdobycia szerokiego grona odbiorców. Niezbędne są przy tym zdolności przedsiębiorcze i zmysł marketingowo-reklamowy. Jeśli prowadzimy bloga, którego odwiedza kilkanaście czy kilkadziesiąt osób, raczej nie mamy co liczyć na dobre źródło dochodu.

Mimo wszystko blogowanie stało się bardzo modne i wiele osób próbuje w tym swych sił, nie ukrywając, że liczą na zarobek. Spora liczba autorów przeniosła się jednak na inne platformy, jak instagram czy youtube, które dają w tym zakresie jeszcze szersze możliwości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here