Chrzest Święty jest pierwszym Sakramentem jaki przyjmuje na siebie człowiek. Dlatego jest najważniejszy. To bardzo wyjątkowy i piękny moment, zwłaszcza że Chrzest przyjmujemy jako maleńkie dziecko. Dziecko, które nie jest świadome powagi całej sytuacji. Symboliczne oczyszczenie. Jest to wzruszająca chwila dla rodziców, wybranych chrzestnych i bliskiej rodziny. Pamiątka i wspomnienia na całe życie.

Co rok trendy się zmieniają. Zarówno jeśli chodzi o wesela, Komunię Świętą a także Chrzest. Panuje totalna dowolność w pomysłach i realizacji swoich planów na ten wyjątkowy dzień. Wszystko według życzeń rodziców i to jak finalnie będzie ten dzień wyglądał zależy tylko od nich. Od pomysłów, marzeń, po budżet, jaki są w stanie przeznaczyć na organizację. Coraz częściej jednak rodzice prześcigają się w tych pomysłach, zapominając o tym, że powinien to być skromny, piękny dzień, a obiad po mszy w kościele, tylko symboliczny w gronie najbliższych.

Tutaj dziecko jest najważniejsze. Organizowane są jednak olbrzymie przyjęcia, które powoli zaczynają konkurować z weselami. Rodzice zamawiają sale dla gości, wypożyczają catering: obiad składający się z kilku dań, przekąski, kilogramy ciast, wielkie torty, stoły wręcz uginają się od pysznego jedzenia. Wyprawiają huczne spotkania, które stają się po prostu rodzinnym zjazdem pokoleniowym. Nie tylko najbliższa rodzina zostaje zaproszona, ale także wujki, ciotki, dalekie kuzynostwo, przyjaciele. Robi się z tego wielka impreza. Nie rzadko pojawia się na stołach alkohol. A gdzie w tym wszystkim dziecko? Prezenty…. temat rzeka. Coraz więcej, ciekawiej i drożej.

chrzciny dziecka

Ile dać w prezencie na wesele, ile się daje na chrzciny?

Każdy gość zadaje sobie to pytanie. Jak kosztowny zrobić prezent? Ile włożyć do koperty? Najlepiej by było zrobić to anonimowo i wszyscy zadowoleni, jednakże w praktyce podpisujemy kopertę czy prezent i jest to bardzo kulturalne zachowanie ze strony gościa. Niestety, łatwo przez to zweryfikować co, ile i od kogo dziecko dostało, co doprowadza do różnych, nieprzyjemnych sytuacji, zwłaszcza gdy rodzice są wymagającą parą…

Przed chrzcinami mamy wielkie wątpliwości, czy dać mniej a może dołożyć kolejną stówkę więcej? Bo jeśli damy za mało to wstyd, bo nie wypada, bo ciotka dała więcej a dziadek oddał całą emeryturę. Wujek Władek sprezentował 200zł, a babcia Halinka aż 1000zł? Zdarza się i tak, raczej jest to normalna sytuacja, zarówno na chrzcinach, weselach, urodzinach, jak i osiemnastkach. Właściwie wszędzie tam, gdzie oczekują od nas prezentów (a przynajmniej w teorii powinniśmy je wręczyć) pojawia się pytanie: ile? i niestety tego nie unikniemy, takie wątpliwości były i zawsze będą.

Podstawowa zasada jest jednak taka: dajemy tyle, na ile nas stać. Koniec kropka. Nie patrzmy na innych, niczym się nie sugerujmy. Ktoś jest biedny, bogaty, dobrze zarabia więc przecież powinien sprezentować samochód, a ten co jest bezrobotny to pewnie przyniesie tylko czekoladę. Nie mierzmy ludzi taką miarką i nie oceniajmy w ten sposób.

Daje tyle pieniążków, ile mogę. Jeśli ktoś jest w stanie zrobić prezent za 1000zł, chce tego i nie stanowi to dla jego budżetu problemu – śmiało. Piękny gest, sprawa indywidualna. Każdy prezent należy docenić, nie ważne za ile, skąd i od kogo.

ile się daje na chrzciny

Z drugiej strony, czy kosztowność prezentu świadczy o naszym sercu? Jeśli sprezentuje dziecku coś tańszego, skromnego ale równie pięknego, wyjątkowego i wyszukanego – czy to stawia mnie w złym świetle, tylko dlatego że nie chce więcej wydawać na prezent? Czy to, że ktoś wyda 10 razy więcej ode mnie czyni go lepszym człowiekiem i ważniejszym gościem tejże imprezy? Nie sądzę. Zastanówmy się nad tym faktem. Przeanalizujmy sprawy dla nas ważne i nie stawiajmy kosztowności prezentu na pierwszym miejscu. Prezentem może być mały drobiazg, na szukanie którego poświęcimy swój czas..

Pamiętajmy, że to jest maleńkie dzieciątko, nie świadome ani powagi sytuacji ani ilości prezentów jakie otrzyma, ani nawet tego od kogo je dostał i kto na tym przyjęciu był. Świetnym prezentem będzie ilustrowana książeczka dla dzieci, pierwszy album, jakaś zabawka lub klasyczny medalik. Złota lub srebrna biżuteria to zawsze dobry pomysł. Niech to będzie coś ważnego dla Ciebie, a jednocześnie stanie się pamiątką z tego wspaniałego dnia. Drobna rzecz może okazać się lepszym rozwiązaniem niż wielka i kosztowna (np olbrzymi miś, którego dziecko się przestraszy). Czasami to nie drogie prezenty, ale obecność ukochanej przez dziecko osoby będzie najlepszym gestem na świecie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here