Od wielu lat studia prawnicze budzą wiele emocji zarówno wśród braci studenckiej, ale również wśród innych osób, które słyszały legendy na temat tych studiów. Nic dziwnego. Studia te są niewątpliwie dla osób głodnych wiedzy, jak i prestiżu oraz szerokich możliwości zawodowych tuż po uzyskaniu tytułu magistra.

Ale to nie wszystko. Kolejną kontrowersyjną kwestią jest to, ile trwają studia prawnicze. Dla jednych jest to zbyt długi okres, trwający w nieskończoność i zabierający im jakąś część życia za „marny papierek” na samym końcu. A dla drugich to niedosyt. Twierdzą, że jest to za mało, by perfekcyjnie nauczyć się zarówno teorii, jak i praktyki. Jak wygląda rzeczywistość?

To, ile trwają studia prawnicze, ma znaczenie przy samej decyzji o podjęciu tego kierunku studiów i kontynuowaniu go, aż do uzyskania tytułu magistra. To ważna kwestia. Studia prawnicze nie mają możliwości zastosowania tzw. systemu bolońskiego, który dzieli ten kierunek na studia pierwszego stopnia (licencjat) i drugiego stopnia (magister). Studia prawnicze to studia jednolite magisterskie. Zatem nie ma możliwości uzyskania stopnia licencjata z prawa, jak i magistra po studiach uzupełniających magisterskich trwających na ogół 2 lata. Jak widać to, ile trwają studia prawnicze, będzie rzutować na decyzję przyszłego studenta prawa, dlatego że nie każdy chce poświęcić kilku lat więcej, aby uzyskać stopień magistra.

Odpowiedzmy więc sobie na pytanie „ile trwają studia prawnicze?”.

Studiowanie prawa trwa 5 lat. Nie ma możliwości ukończenia tych studiów w krótszym terminie. Oczywiście niezdawanie egzaminów może niekorzystnie wpłynąć na sytuację studenta. Wtedy to, ile trwają studia prawnicze, będzie zależeć od tego, jak długo określony student nie będzie zdawał pozytywnie egzaminów wskazanych w programie studiów. Samo niezdawanie studiów nie tylko wpływa na to, ile trwają studia prawnicze.

studia prawnicze

Czasem na wydłużenie tego okresu mogą wpłynąć sytuacje życiowe, które zmuszą określonego studenta prawa do czasowego zawieszenia studiów i skorzystania z urlopu dziekańskiego. Możliwy jest również powrót na studia po ich porzuceniu (reaktywacja studiów) i wtedy to, ile trwają studia prawnicze, zależeć będzie od okresu przerwy studenta.

Warto jeszcze w tym miejscu dodać, że to ile trwają studia prawnicze, nie zależy od trybu podjętych studiów. Zatem niezależnie od tego, czy mamy do czynienia ze studiami dziennymi, zaocznymi czy wieczorowymi, czas trwania studiowania prawa będzie taki sam. Jako ciekawostkę możemy dodać, że dokładnie taki sam czas trwania studiów mają studia psychologiczne. Psychologię można jedynie studiować na studiach jednolitych magisterskich, niezależnie od trybu studiów.

Przejdźmy teraz do wyjaśnienia, dlaczego studia prawnicze trwają tak długo. To, ile trwają studia prawnicze, zależy tak naprawdę od jednego czynnika. Jest nim bardzo szeroki zakres wiedzy, którego muszą nauczyć się przyszli prawnicy, aby należycie wykonywać zawód adwokata, sędziego, radcy prawnego, notariusza, komornika czy prokuratora. Nie ma więc innego wytłumaczenia ani rady na to, ile trwają studia prawnicze.

Wszystkie wymienione w tym akapicie zawody potrzebują do dobrego ich wykonywania posiadania szerokiej wiedzy prawniczej. Dlatego że braki w wiedzy przy wykonywaniu tych zawodów mogą skutkować pokrzywdzeniem klienta albo wydaniem takiego orzeczenia, które będzie niezgodne z prawem. A takim sytuacjom bezwzględnie należy zapobiegać.

Odnosząc się jeszcze do zakresu nauki, należy wskazać, że rzeczywiście przez blisko 5 lat nauka zdaje się nie kończyć. Na kolejnych latach studiów prawniczych pojawiają się coraz to nowe kodeksy, ustawy i książki potrzebne do wyjaśnienia zawiłych przepisów prawnych. Bez nich ani rusz. Ustawy są napisane bardzo syntetycznym i często niezrozumiałym językiem, którego na pierwszy rzut oka można nie zrozumieć.

ile trwają studia prawnicze

Dlatego potrzebne są niezbędne opracowania, by zrozumieć, o co ustawodawcy chodziło w konkretnym przepisie. Obok tych wszystkich materiałów do nauki, niezbędne jest również zaznajamianie się z orzecznictwem i komentarzami do ustaw. Te dwa materiały są niezbędne do poszerzania wiedzy prawniczej. Tak więc, jak widać, to ile trwają studia prawnicze, ma znaczenie. Nie można wypuścić na rynek pracy magistra prawa, który posiadłby tylko w części tak rozległą wiedzę prawniczą.

Podsumowując, to ile trwają studia prawnicze, ma ogromne znaczenie nie tylko przy podjęciu decyzji o studiowaniu prawa, ale również przy późniejszym wykonywaniu zawodu prawnika. Więc jeśli przeraża cię to, ile trwają studia prawnicze, zastanów się, czy zawód prawnika jest dla ciebie.

[Głosów:11    Średnia:1.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here