Soczewki kontaktowe stanowią popularną alternatywę dla okularów. Ich niewłaściwe użytkowanie może jednak doprowadzić do infekcji oczu. Jak temu zapobiec?

Szkła kontaktowe same w sobie nie powodują infekcji narządu wzorku. Zakażenie mogą jednak zapoczątkować drobnoustroje chorobotwórcze, takie jak bakterie, wirusy i grzyby, które znajdują się na powierzchni brudnej soczewki kontaktowej. Do infekcji oczu może więc doprowadzić niewłaściwe stosowanie szkieł kontaktowych oraz nieprzestrzeganie zasad higieny. Odpowiedzialność spoczywa zatem na użytkowniku. Jak zatem zapobiec infekcjom?

Podstawową kwestią jest odpowiedni dobór soczewek kontaktowych względem stylu życia, jaki prowadzimy. W salonie optycznym https://trendyopticians.pl/soczewki-kontaktowe mamy dostęp do zróżnicowanych rozwiązań. Z pewnością więc wybierzemy warianty, które będą dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb i preferencji.

Jeżeli nie mamy czasu na pielęgnację szkieł kontaktowych, warto wybrać soczewki jednodniowe. Są one niezwykle wygodne w użytkowaniu – rano zakładamy je, a wieczorem zdejmujemy i po prostu wyrzucamy do kosza, nie martwiąc się o drobnoustroje chorobotwórcze. Inaczej wygląda kwestia pielęgnacji soczewek miesięcznych, które z uwagi na atrakcyjną cenę są chętnie wybieranymi wariantami. Jak zatem powinniśmy o nie dbać?

Jak pielęgnować soczewki miesięczne?

Pielęgnacja soczewek miesięcznych nie jest ani trudna, ani czasochłonna. Zajmuje około 3 minut i nie wymaga stosowania skomplikowanych akcesoriów. Niemniej, by uniknąć infekcji oczu, należy ją przeprowadzać z należytą starannością. Istotne jest także to, by stosować się do zaleceń specjalisty i wskazówek dołączonych do zestawu przez producenta szkieł kontaktowych.

Soczewki miesięczne muszą być regularnie czyszczone za pomocą odpowiedniego płynu do pielęgnacji szkieł kontaktowych. Co więcej, należy je systematycznie wymieniać na nowe. Nie możemy również zapomnieć o ich odpowiednim przechowywaniu. Służy do tego specjalny pojemniczek na soczewki. Dzięki niemu zmniejsza się możliwość odkładania na szkłach kontaktowych osadów organicznych (np. białek i lipidów). To właśnie one stanowią główną pożywkę dla drobnoustrojów chorobotwórczych. Właściwe przechowywanie zmniejsza więc ryzyko wystąpienia infekcji oczu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here