Tatuaż – trwały malunek na skórze, o którym w młodości marzy wiele osób, a który w późniejszych latach życia często chętnie byśmy usunęli. Od wielu lat na rynku dostępne są różne metody usuwania tatuaży – bardziej i mniej skuteczne. A co w tym temacie ma do powiedzenia medycyna estetyczna?

Różne metody usuwania tatuaży
Niechciany tatuaż można usunąć na wiele sposobów. Kiedyś stosowano przede wszystkim zabieg chirurgiczny – inwazyjny i pozostawiający pamiątkę w postaci blizny – oraz domową metodę z wykorzystaniem chlorku sodu, ale nie dość, że nie przynosiła zamierzonych rezultatów, to jeszcze również niosła za sobą ryzyko powstania brzydkich blizn i przebarwień. Później stosowano metody elektrokoagulacji i krioterapii, ale efekty nie były zadowalające. Z kolei usuwanie tatuaży laserem CO2 powodowało powstawanie blizn. Dziś można spotkać się z zabiegami dermabrazji mechanicznej, która polega na usuwaniu powierzchownych warstw skóry przy użyciu specjalnego narzędzia wyposażonego w głowicę ścierną. Zabieg ten jest polecany wyłącznie w przypadku płytkich, czasowych tatuaży, ponieważ te trwałe (wykonane w salonie tatuażu) posiadają zbyt głęboko zlokalizowany barwnik i za pomocą dermabrazji nie damy rady do niego dotrzeć. Podobne zalecenia dotyczą peelingu chemicznego. Pojawia się zatem pytanie: jak usunąć tatuaż? Czy istnieje jakaś skuteczna, bezpieczna metoda na pozbycie się niechcianego malunku ze skóry? Tak! Tą metodą jest laseroterapia.

Laserowe usuwanie tatuaży
Zabieg usuwania tatuażu przy wykorzystaniu lasera jest bezbolesny, bezpieczny i odznacza się dużą skutecznością: http://skinclinic.pl/category/zabiegi-na-cialo/tatuaz/. Co prawda efekt końcowy uzależniony będzie od wielu czynników, jednak zdecydowana większość pacjentów jest w pełni usatysfakcjonowana osiągniętym rezultatem. Usuwanie tatuaży odbywa się obecnie za pomocą innowacyjnego urządzenia, lasera Harmony XL. Usuwa on tatuaże we wszystkich kolorach. Laser wysyła ultrakrótki impuls, który jest pochłaniany przez barwnik tatuażu. Umożliwia to rozbicie i usunięcie cząstek barwnika.

Od czego zależy skuteczność zabiegu?
Należy mieć świadomość, że usuwanie tatuaży z wykorzystaniem lasera niemal nigdy nie skończy się na pojedynczym zabiegu. To, jak wiele serii zabiegów trzeba będzie powtórzyć i jaki będzie finalny efekt terapii, zależne jest od wielu czynników. Ogromne znaczenie ma tutaj kolorystyka malunku na skórze. Najłatwiej usuwa się tatuaże ciemne: czarne i granatowe. Trudniej jest z tatuażem w kolorze czerwonym i jego odcieniach – z uwzględnieniem barwy pomarańczowej i brązowej. Jeszcze trudniej usuwa się tatuaże żółte, zielone i błękitne. Jednak największe problemy stwarzają białe tatuaże fluorescencyjne, świecące w promieniach UV. Oprócz barwy tatuażu na uzyskane efekty wpływ ma wielkość malowidła oraz jego umiejscowienie. Nie bez znaczenia jest też, czy jest to tatuaż wykonany przez amatora czy przez profesjonalnego tatuażystę. W celu całkowitego usunięcia tatuażu należy przeprowadzić serię od 4 do 8 zabiegów z kilkutygodniowymi odstępami między nimi. Usuwanie tatuaży jest zatem procesem żmudnym, długotrwałym i dość kosztownym, jednak nie niemożliwym!
Znudził ci się twój tatuaż? Przestał ci się podobać? Pragniesz się go pozbyć? W warszawskiej Klinice Medycyny Estetycznej SkinClinic dowiesz się, jak zrobić to bezpiecznie i skutecznie.
//

www.zdrowieinatura.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here