Kaszak, to znane każdemu z nas określenie pewnego rodzaju zmian tworzących się na skórze ciała człowieka. Lecz czym jest kaszak w ujęciu medycznym? Jak i dlaczego powstaje? Czy zagraża zdrowi człowieka? Jak się leczy kaszaki?

Kaszaki to dolegliwość, która tworzy się u osobników obu płci. Występuje zarówno u osób młodych, jak i dorosłych czy seniorów. Choć dla większości jest to defekt typowo estetyczny, oszpeca oraz czasami daje skutki braku samoakceptacji czy depresji, to w rzeczywistości może także przyczynić się do złego samopoczucia fizycznego, rozwoju różnego rodzaju innych schorzeń czy stanów zapalnych.

Kaszaki swój zaczątek umiejscawiają najczęściej w gruczołach łojowych. To własnie w tym miejscu powstaje twór, który wychodzi na zewnątrz. Struktura ta nie jest zwykłą zmianą łojową, gdyż jej główną i charakterystyczną cechą jest zatkane ujście. Tzw. zaczopowanie spowodowane jest zatrzymaniem się złuszczających się i rogowaciejących komórek nabłonka oraz różnego rodzaju wydzielinami. Złogi te nie mogąc wydostać się na zewnątrz tworzą niekiedy tzw. torbiele.

Jak rozpoznać kaszaka na ciele?

Kaszak jest łatwo wyczuwalny pod palcem. Zazwyczaj przyjmuje on postać niewielkiej kulki, guzka, umiejscowionego pod skórą. Są to twory o niewielkich rozmiarach – zazwyczaj osiągają wielkość do kilku milimetrów. Jednakże w niektórych przypadkach nagromadzenie się łoju i innych elementów powoduje znaczny przyrost zmiany. Jest on również widoczny, przez co może wpływać na estetykę twarzy czy innych partii ciała. Kaszaki najczęściej przyjmują barwę skóry, choć zdarzają się przypadki, gdzie końcówka tworu staje się biała lub żółtawa – w kolorze ropy. Zmiany te najczęściej wyrastają w okolicach twarzy, karku, pleców, powiek, owłosionych miejsc na ciele oraz okolic intymnych.

Kaszaki to twory bezbolesne, jednakże w niektórych przypadkach może dojść do zapalenia tworu lub zakażenie – wtedy staja się czułe i niebezpieczne.

Jak leczyć kaszaki?

Leczenie kaszaków powinno odbywać się wyłącznie pod okiem specjalisty. Nie warto stosować domowych sposobów na ich usunięcie, jak również pod żadnym pozorem nie można samodzielnie ich nakłuwać. Może to doprowadzić do poważnego zakażanie i przedostania się bakterii do krwi. Gdzie więc szukać pomocy?

Wrosinski.pl to klinika, która specjalizuje się m.in. w tego rodzaju przypadkach. Zabiegi wykonywane pod okiem doświadczonych, wykwalifikowanych i kompetentnych fachowców przynoszą oczekiwane efekty, jak również są bezpieczne, bezbolesne i komfortowe dla samego pacjenta. Małe kaszaki najczęściej ustępują same po pewnym czasie. Większe zmiany wymagają interwencji specjalisty.

Wśród najbardziej popularnych i zalecanych działań znajdują się:

  • zabieg chirurgiczny – polegający na nacięciu miejsca objętego zmiana, oraz oczyszczenie torbieli. Po zabiegu rana jest dezynfekowana i zszyta.
  • krioterapia – oddziaływanie bardzo niska temperaturą. Zabieg bezbolesny i bezinwazyjny. Nie pozostawia blizn ani innych skutków ubocznych.
  • laserowe usunięcie kaszaka – wykorzystanie nowoczesnej i innowacyjnej technologii. Zabieg bezpieczny, bezinwazyjny i bezbolesny.
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here