Krótkowzroczność powoduje niewyraźne widzenie z oddali, przy zachowaniu ostrości widzenia przedmiotów oglądanych z bliska. Wada wzroku jest szczególnie uciążliwa wśród dzieci i młodzieży uczącej się w szkołach u których najczęściej stosuje się metodę ortokorekcji. Do innych skutecznych metod leczenia krótkowzroczności należą: soczewki dzienne, okulary “minusy” oraz zabieg laserowy.

Dzienne soczewki kontaktowe sferyczne

Miopia, czyli krótkowzroczność, wynika ze zbyt długiej gałki ocznej, powodującej załamywanie się światła przed siatkówką zamiast na siatkówce (tak jak to się odbywa w zdrowym oku). Problemy ze wzrokiem korygują specjalne soczewki sferyczne o mocach ujemnych. Dzięki nim światło dostające się do wnętrza gałki ocznej ogniskuje się w prawidłowy sposób, a pacjent widzi ostro obiekty oddalone. Soczewki kontaktowe używane są w ciągu dnia, co oznacza, że na noc, w zależności od rodzaju wyrzuca się je do kosza (soczewki jednodniowe) lub czyści i przechowuje w pudełku (soczewki miesięczne, dwutygodniowe).

Metoda ortokorekcji, czyli soczewki na noc

Ortokorekcja to metoda leczenia miopii, która sprawdza się u dzieci i młodzieży o małej lub średniej krótkowzroczności, czyli od 1 do 5 dioptrii. Polega ona na stosowaniu soczewek, ale tylko na noc. W czasie snu soczewki o odpowiednio wyprofilowanej powierzchni wpływają na kształt przedniej części rogówki. Efekt spłaszczenia utrzymuje się do kilkunastu godzin po zdjęciu soczewek, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania dodatkowej korekcji w ciągu dnia.

Okulary korekcyjne

Leczenie krótkowzroczności to również stosowanie tradycyjnych okularów korekcyjnych. Do korygowania miopii wykorzystuje się okulary o wklęsłych szkłach rozpraszających o mocach ujemnych, które, podobnie jak soczewki kontaktowe, powodują przesunięcie się ogniska na siatkówkę, a tym samym natychmiastową poprawę ostrości widzenia.

Laserowa korekcja wzroku

Laserowa korekcja wzroku to skuteczny sposób leczenia krótkowzroczności, jednak nie jest on przeznaczony dla każdego. Chirurgiczny zabieg z wykorzystaniem lasera może odbyć się jedynie u osób dorosłych, u których wada wzroku jest już ustabilizowana i nie wykazuje tendencji do narastania, co następuje zwykle ok. 21. roku życia, ale zawsze powinno być wcześniej skonsultowane z okulistą. Chirurgiczna korekcja wzroku polega na nacięciu rogówki za pomocą lasera i nadanie jej odpowiedniego kształtu, który umożliwi prawidłowe ogniskowanie się promieni świetlnych, docierających do gałki ocznej.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here