O nietrzymaniu moczu wciąż wielu pacjentów wie zdecydowanie za mało, ponieważ jest to swego rodzaju temat tabu. „Nie wypada” poruszać go w towarzystwie, bowiem dotyczy on najbardziej intymnej sfery. Choć świadomość społeczeństwa w kwestiach zdrowotnych jest coraz większa, nadal wiele osób sądzi, że NTM to przypadłość ludzi w podeszłym wieku, która jest zupełnie normalnym objawem starzenia się organizmu. To nieprawda. Kto zatem znajduje się w grupie ryzyka?

Nietrzymanie moczu jako objaw – ale nie tylko starzenia!

Powszechnie przyjęło się, że nietrzymanie moczu dotyka przede wszystkim osoby starsze. A skoro tak, jest to naturalny objaw starzenia się organizmu, który po prostu coraz gorzej funkcjonuje i nie ma na to rady. Takie postrzeganie tematu to błąd. Owszem, NTM dotyka w dużej mierze osoby w podeszłym wieku i ma wówczas związek z zaburzeniami w funkcjonowaniu poszczególnych układów organizmu w wyniku postępującego procesu starzenia się, ale w żadnym wypadku nie jest to normalna sprawa, z którą należy się pogodzić!

Nietrzymanie moczu jest objawem, a nie chorobą samą w sobie, dlatego kiedy występuje, należy odkryć jego podłoże i postarać się je wyeliminować – zawsze z pomocą specjalisty! NTM może dotknąć osoby w absolutnie każdym wieku, każdej płci i może mieć wiele różnych przyczyn. Skoro zatem nie tylko ludzie starsi znajdują się w grupie ryzyka – to kto jeszcze? I dlaczego?

NTM – kto znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka?

Istnieją różne typy NTM. Najpowszechniejszym jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, którego przyczyną jest osłabienie mięśni dna miednicy. Nie do końca sprawne mięśnie nie są w stanie właściwie zaciskać cewki moczowej, co skutkuje mimowolnym wyciekiem moczu – najczęściej w takich sytuacjach jak np. kichanie, kaszel, śmiech czy wysiłek fizyczny. Na ten typ nietrzymania moczu narażone są nie tylko osoby starsze, ale także np. kobiety ciężarne, po ciążach i porodach – prawdopodobieństwo NTM wzrasta z każdą kolejną ciążą i porodem.

Z kolei mężczyźni cierpią najczęściej na nietrzymanie moczu z przepełnienia, którego przyczyną jest przeszkoda pod postacią powiększonego gruczołu krokowego. Zaciska on cewkę moczową, przez co uniemożliwiona jest prawidłowa, kontrolowana mikcja – mocz wypływa cały czas w niewielkiej ilości bezwiednie. Choć inkontynencja z przepełnienia kojarzona jest głównie z męskim problemem, na ten typ NTM mogą cierpieć także kobiety, np. jeśli w obrębie układu moczowego znajdują się guzy.

W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się ponadto osoby otyłe, bowiem mięśnie dna miednicy są wówczas nadmiernie obciążone i może tym samym dojść do ich znacznego osłabienia, co będzie skutkowało NTM. Z przemijającym nietrzymaniem moczu muszą też liczyć się osoby często zapadające na zapalenie pęcherza moczowego.

Ponadto epizody NTM mogą się nasilać pod wpływem spożywania napojów moczopędnych (jak kawa i alkohol), a także w wyniku przyjmowania leków diuretycznych, stosowanych m.in. w leczeniu nadciśnienia. Nietrzymanie moczu jest również niejednokrotnie jednym z objawów współtowarzyszących chorobom neurologicznym, jak np. stwardnienie rozsiane.

Kiedy nietrzymanie moczu powinno zaniepokoić?

Jak zostało wspomniane wyżej – zawsze. Nie jest to bowiem naturalny stan rzeczy. Za objawem tym zawsze kryje się przyczyna, która wymaga zdiagnozowania i podjęcia odpowiednio dobranego leczenia. Ustalenie tego, jak będzie ono przebiegało, leży w gestii lekarza.

Ponadto, aby wesprzeć proces leczenia, warto zadbać o zdrowy styl życia – rzucając palenie, odstawiając kawę i alkohol, dbając o zdrową dietę i aktywność fizyczną w celu utrzymania/przywrócenia prawidłowej masy ciała. Skutecznym sposobem walki z NTM są też ćwiczenia mięśni Kegla. Z kolei codzienny komfort można sobie podnieść, sięgając po specjalistyczne produkty higieniczne, jak np. wkładki czy bielizna chłonna, które pochłaniają nie tylko wilgoć, ale też nieprzyjemny zapach. Dzięki nim nie trzeba rezygnować z ulubionych aktywności!

Bibliografia:

  1. Dr n med. Drabczyk R., Nietrzymanie moczu,

https://nefrologia.mp.pl/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu, data

dostępu: 10.02.2019

  1. Dr n med. Drabczyk R., Nietrzymanie moczu – leczenie chirurgiczne, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/lista/66667,nietrzymanie-moczu-leczenie-chirurgiczne, data dostępu: 10.02.2019

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here