Internet to miejsce bardziej na luzie, w którym zazwyczaj dominują zachowania nieformalne. Poza tym często można pozostać anonimowym. Tym niemniej, warto przebywając w sieci trzymać się pewnych zasad. Co to netykieta?

To ogólnie mówiąc zbiór pewnych reguł, które mówią o tym, jak należy zachować się w Internecie. Obszary netykiety dotyczą bardzo różnorodnych punktów – od grzeczności względem drugiego użytkownika poprzez sposób pisowni po zasady merytorycznych wypowiedzi na forach. Te ostatnie mogą dotyczyć na przykład zakazu pisania zbyt krótkich i słabo uargumentowanych postów. Obowiązuje też dobre maniery – na początku interakcji online należy się przedstawić.

Co to netykieta biznesowa? Zazwyczaj dotyczy sztuki odpowiedniego pisania maili. Nie uchodzi pisać do kogoś wielkimi literami lub używając pogrubienia. W dobrym tonie nie jest też zasypywanie kogoś w ciągu godziny wieloma mailami, które dotyczą tej samej sprawy.

A gdy mówimy o ludziach tworzących treści internetowe? Co to netykieta w ich przypadku? To przede wszystkim odpowiedzialność za kontent i działanie zgodne z opisem. Sensacyjny tytuł obliczony na odsłony, a niepasujący do tego, co jest napisane w artykule lub o czym mowa w filmie, to nie najlepsza droga do pozyskiwania fanów.

Ogólnie netykieta zabrania również zachowań, które są piętnowane i w realnym świecie. Zakazuje obrażania i dyskryminowania kogokolwiek.
Na bakier z netykietą znajdują się także hejterzy, którzy pod płaszczykiem konstruktywnej krytyki wbijają szpilę innym osobom.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOch, życie…
Następny artykułRedukcja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here