Tatuaże stały się w ostatnich czasach bardzo modne. Ze świecą szukać osoby, która nie miałaby na swoim ciele przynajmniej jednego niewielkiego malunku. Nawet starsze panie czy panowie widywani przypadkowo na ulicach często mają udekorowane ręce czy nogi, a niewielkie tatuaże wystają spod ich długich rękawów koszul czy swetrów.
Chcąc ozdobić w ten sposób swoje ciało, należy się jednak do tego przygotować, zwłaszcza jeśli planowany tatuaż ma być dość spory i ma obejmować większą partię skóry. Najpopularniejsze są ostatnio tzw. „rękawy” i często to na nie decydują się osoby, które po raz pierwszy w życiu odwiedzają salony tatuażu. Ile kosztuje tatuaż rękaw? Czy trzeba się do niego jakoś specjalnie przygotowywać i czy jest on bolesny? Te pytania nurtują każdego, kto zamierza już niedługo ozdobić całą swoją rękę.
Tatuaże a opinia społeczeństwa
Mimo iż nierzadko tatuaże przypominają prawdziwe dzieła sztuczki, niektórzy ludzie wciąż podchodzą do nich z dość dużym sceptycyzmem. Uważają, że osoby, które je sobie robią, tak naprawdę szpecą swoje ciała i na własne życzenie pogarszają swój wygląd zewnętrzny. Zazwyczaj opinie te wychodzą z ust osób starszych. Dawniej tatuaże wykonywali sobie głównie więźniowie i ludzie związani z szemranymi interesami, przez co dziś trudno jest uwierzyć w to, że mogą być one po prostu ozdobą całego ciała. Chcąc zniechęcić swoje dziecko do wykonania tatuażu, rodzic na pewno będzie podawać najróżniejsze argumenty mające odciągnąć go od takiej decyzji.
Tatuaż zostaje z człowiekiem na całe życie i jest to główny powód, dla którego niektórzy nie chcą go sobie robić. Jeszcze do niedawna w poważniejszych i większych firmach nie chciano też zatrudniać osób mających jakiekolwiek tatuaże, jednak stopniowo zaczęło się to zmieniać – nawet w Polsce. Już w kawiarniach i restauracjach widać ozdobione ciała kelnerów i nikogo nie odstrasza widok fryzjera z udekorowanym nadgarstkiem. Tatuaże stały się tak popularne jak kolczyki czy zwykła odzież. Zmieniło się do nich podejście, co jest oczywiście bardzo dobrym sygnałem świadczącym o wzrastającej tolerancji polskiego społeczeństwa.
Ile kosztuje tatuaż rękaw?
Tatuaże są niestety dość drogie. Aby móc wykonać sobie niewielki malunek na ciele (chociażby motylka czy kwiatuszka), trzeba wydać na ten cel przynajmniej trzysta złotych. Malutkie napisy, obejmujące nadgarstek czy kostkę, to koszt min. stu złotych. Większość studiów tatuażu zastrzega sobie bowiem prawo do pobierania opłat w wysokości przynajmniej stu złotych za wykonanie jakiegokolwiek malunku. Niezależnie więc od tego, czy będzie to napis składający się z trzech słów czy mikroskopijna kropka, klient zapłaci za swoje dzieło minimum sto złotych. A ile kosztuje sam rękaw? Jego cena jest oczywiście znacznie wyższa.
Aby pokryć całościowo swoje przedramię i ramię, należy liczyć się z wydatkiem rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Mało kto robi jednak cały rękaw za jednym razem. Zazwyczaj początkowo wypełnia się biceps i triceps, później przechodzi się do ramienia, a na samym końcu ozdabia się przedramię. Koszt wykonania tatuażu można więc sobie spokojnie podzielić, aby każdego miesiąca przeznaczać na swoje dzieło te kilkaset złotych i nie odczuć zbyt mocno większego wydatku. Cena usługi zależy też od wybranego studia. Najlepsze i najpopularniejsze potrafią mieć kilkukrotnie wyższe stawki od prywatnych tatuatorów, którzy tworzą prace na ciałach klientów w swoich własnych domach.
Czy to boli?
Bolesność wykonywania tatuażu jest oczywiście kwestią indywidualną. Niektórzy nie mają zbyt dobrych wspomnień z wizyty w salonie tatuażu. Twierdzą, że dla nich było to jedno z najgorszych przeżyć i przez to nie chcą go ponownie doświadczać. Nie można bowiem powiedzieć, że tatuaż nie boli – ci, którzy tak twierdzą, chcą po prostu zaimponować innym swoją odwagą bądź przekonać ich do ozdobienia ciała. Igła wprowadzająca tusz pod skórę musi ją bowiem najpierw nakłuć i robi to bardzo szybko.
Podczas wypełniania konturów tatuażyści korzystają zwykle z kilku lub nawet kilkunastu małych igiełek, które w tym samym czasie naciskają na skórę klienta – nie da się po prostu tego nie odczuć. Ból można jednak spokojnie przetrwać, myśląc o końcowym efekcie. Wizja posiadania na ciele wspaniałych malunków potrafi zapewnić człowiekowi sporą motywację i pozwala mu przetrwać nawet te momenty, w trakcie których łzy same cisną się do oczu. Miliony ludzi na całym świecie tatuują się regularnie, dlatego nie może być to na tyle bolesne, by ktoś nie był w stanie tego przetrwać.