Każdy, kto chce się zabierać za malowanie ścian, musi pamiętać jak istotną rolę odgrywa położenie gruntu na ścianach przed malowaniem. Jeśli malujemy ściany pierwszy raz, położenie gruntu jest niezbędne, gdyż takie ściany mają dużo nierówności. Grunt także chroni nasze ściany od wilgoci i oczyszcza podłoże. Natomiast nie zawsze jest potrzeba, aby dokładać sobie pracy i gruntować ściany przed malowaniem. Jeśli powierzchnia ścian jest gładka, jednolita, pokryta wcześniej farbą lateksową, bądź akrylową nie ma potrzeby nakładać grunt. Aby gruntowanie ścian miało taki efekt jak oczekujemy, należy pamiętać, aby ściany były czyste i suche.
Po jakim czasie od nałożenia gruntu możemy zacząć malowanie?
Czyli ile schnie grunt? Wszystko zależy od producenta. Każdy może na swoim produkcie zalecić inny czas schnięcia gruntu i należy się do tego stosować. Takim ogólnym czasem są 24 godziny, tyle czasu musimy odczekać przed malowaniem ścian. Ściany muszą być całkiem suche, abyśmy mogli zacząć malowanie. Aczkolwiek należy pamiętać o dokładnym czytaniu instrukcji, gdyż na danym produkcie, producent mógł zalecić inny czas schnięcia gruntu, a także inną technikę nakładania. Jest to bardzo ważne, gdyż w przypadku kiedy nie zastosujemy się do zaleceń producenta, efekt może być całkiem inny, niż ten, który chcieliśmy uzyskać.
Na rynku oprócz gruntu, dostępne są także farby gruntujące. Na czym polega różnica i co należy wybrać? Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Zadaniem gruntu jest zmniejszyć chłonność ścian oraz je wzmocnić. Natomiast farba gruntująca świetnie się nada jeśli chcemy pomalować ściany na mocny kolor, używając takiej farby nie będziemy musieli kłaść kolejnych warstw, aby ściana była dobrze pokryta. Użycie farby gruntującej spowoduje także, że będzie zwiększona przyczepność kładzionej farby oraz kolor będzie jednolity. Musimy pamiętać, że grunt należy wybierać w przypadku nowych ścian, które będą malowane pierwszy raz, bądź takie, które są już bardzo zniszczone. Do wszystkich innych, a zwłaszcza tylko do odświeżenia i zmiany koloru należy wybierać farbę gruntującą.

www.inwestycjawkadry.pl

[Głosów:3    Średnia:1.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here