Dieta bezglutenowa stała się niezwykle popularna na przestrzeni kilku ostatnich lat. Mimo, że nie każdy musi unikać glutenu w swojej codziennej diecie, wiele osób dobrowolnie z niego rezygnuje. Na czym tak naprawdę polega ten rodzaj diety? Jest to proces eliminacyjny, który polega na wykluczeniu wszelkich pokarmów zawierających ziarna, w których znajduje się gluten. Dieta bezglutenowa jest stosowana zazwyczaj przez osoby, które borykają się z celiakią, nietolerancją glutenu lub po prostu chcą schudnąć.

Czym wyróżnia się dieta bezglutenowa na tle innych?

Dieta bezglutenowa jest pozbawiona produktów, które mogą zawierać w sobie gluten. Co to takiego? Jest to mieszanina białek roślinnych, które znajdziemy w większości produktów zbożowych, na przykład tych na bazie pszenicy, żyta, owsa lub jęczmienia.

Mimo, że dieta bezglutenowa jest pozbawiona typowych produktów zbożowych, dostarcza odpowiednią ilości energii oraz składników odżywczych. Jej stosowanie w żaden sposób nie zaburza pracy organizmu człowieka

Jak wygląda dieta bezglutenowa w praktyce?

Skoro będąc na diecie bezglutenowej większość produktów zbożowych jest zakazana, to co w takim razie spożywać? W takiej sytuacji bardzo ważne jest, żeby produkty zbożowe zastąpić takimi, które są pozbawione glutenu. Są to na przykład: komosa ryżowa, gryka, proso, czy amarantus. Co jeszcze można jeść? Należy spożywać produkty, które są bogate w wiele cennych dla zdrowia składników – siemię lniane, nasiona chia, orzechy oraz pestki.

Na diecie bezglutenowej musimy również pamiętać, żeby spożywać produkty bogate w pełnowartościowe białko – ryby, chude mięso, jaja, mleko i jego przetwory.

Zalety diety bezglutenowej

Dieta bezglutenowa to jedna ze skuteczniejszych metod leczenia celiakii. Oprócz tego może stanowić po prostu zdrowy, sposób żywienia. Dzięki jej wprowadzeniu możemy się pozbyć różnych przykrych dolegliwości, na przykład takich jak: bóle brzucha, przewlekłe zmęczenie, wzdęcia, zaparcia, biegunki, wysypki, bóle stawów, bladość skóry, czy zaburzenia neurologiczne.

Źródło: https://www.wroclovedesign.pl/dla-kogo-jest-przeznaczona-dieta-bezglutenowa/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here