Wiele z nas codziennie rozpoczyna swoją przygodę z odchudzaniem. Katujemy się dziesiątkami diet, ćwiczymy jak szaleni, a czasem efektów brak. A czy ktoś się kiedyś zastanowił ile kalorii dziennie żeby schudnąć musimy dostarczyć swojemu organizmowi? To właśnie ta wartość niejednokrotnie okazuje się najważniejszą i to tym powinniśmy się kierować podczas odchudzania. Czasem wydaje nam się, że zjadamy odpowiednią ilość warzyw, posiłków, pijemy dużo wody – a przekraczamy bilans kaloryczny. Nie ma wtedy szans na schudnięcie, a czasem doprowadza to nawet to tycia.

Przede wszystkim warto znać najważniejsze pojęcia, które silnie związane są z odchudzaniem. Co to takiego jest w ogóle zapotrzebowanie kaloryczne, a co to jest kaloria? Nic prostszego, ponieważ drugi termin odwołuje się do jednostki, która pokazuje ile energii przyswaja nasz organizm po zjedzeniu danego rodzaju posiłku, a zapotrzebowanie kaloryczne to ilość kalorii, które codziennie musimy spożyć do potrzymania energii naszego ciała np. do oddychania, poruszania się i wielu innych czynności.

Najważniejsze jednak z punktu widzenia odchudzania są dwa terminy – PPM i CPM. PPM to Podstawowa Przemiana Materii, czyli przedstawia ile najmniej kalorii musi nasze ciało przyjąć do podtrzymania najpotrzebniejszych i jednocześnie podstawowych czynności naszego ciała, czyli właśnie do oddychania, czy utrzymania odpowiedniej ciepłoty ciała. Nigdy nie należy schodzić poniżej tego poziomu, ponieważ nie jest to bezpieczne.

CPM to Całkowita Przemiana Materii i ona zawiera nie tylko PPM, ale także wlicza inne aktywności – czy ćwiczymy, jaki mamy rodzaj pracy i to właśnie ona jest w tym wszystkim najważniejsza. W internecie mnóstwo jest informacji jak te dwa wskaźniki obliczyć. W zależności od tego jakie CPM nam wyszło, aby schudnąć, od wyniku należy odjąć około 200-300 kcal.

I gotowe – to właśnie liczba kalorii jaką dziennie powinniśmy przyjąć, aby schudnąć. W ten sposób można też wyliczyć wartość jaką należy jeść, aby przytyć albo kiedy chcemy utrzymać naszą obecną wagę. Dla każdego z nas będzie to zupełnie inna wartość – na to składa się wiele istotnych czynników. Nasz wiek, poziom aktywności, wzrost, obecna waga, tryb życia jaki prowadzimy, jakiej jesteśmy płci. I to właśnie uwzględniając wynik naszego CPM możemy dostarczyć naszemu organizmowi odpowiednią ilość kalorii, a jednocześnie na tyle niską, aby móc schudnąć.

ile kalorii dziennie żeby schudnąć

To jednak nie wszystko – liczy się również jakość dostarczanych kalorii, a także ilość białek, tłuszczy i węglowodanów. Względem naszej kaloryczności również bez problemu jesteśmy w stanie je obliczyć. Co z tego, że będziemy jeść daną liczbę kalorii, jeśli będą one pochodziły na przykład ze słodyczy lub żywności przetworzonej?

Pamiętajmy więc o uzupełnianiu naszej diety o dobrej jakości mięso, ryby, nabiał, pijmy dużo wody i zielonej herbaty, a także o tym by jeść jak najwięcej owoców i warzyw. Jeśli jednak jednego dnia pozwolimy sobie na nadwyżkę kaloryczną – nie szkodzi. Nic takiego się nie stało i nadal mamy szansę na schudnięcie. Skoro całe życie zajęło nam doprowadzenie się do stanu np. otyłości, to nie zmieni tego jeden posiłek. Tak samo, jeśli czasem zjemy coś nieodpowiedniego, nie zaburzy naszej całej drogi w odchudzaniu.

Dlatego właśnie nie liczy się wyłącznie wysokość kalorii, ale także jakość spożywanych potraw oraz to, czy wpłyną odpowiednio na pracę naszego organizmu. Nie krzywdźmy się niezdrowym odchudzaniem. Nie korzystajmy z restrykcyjnych diet, które wykluczają daną grupę produktową z naszego jadłospisu, albo które każą nam nagle zacząć jeść 500 kalorii i żyć na liście sałaty. Doprowadzi nas to do poważnych problemów zdrowotnych, wykończenia organizmu, szybkiego zniechęcenia, a gdy tylko zrezygnujemy z takiej diety – do szybkiego powrotu do poprzedniej wagi, czyli spotkamy się z popularnym „efektem jojo”.

ile kalorii dziennie

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy odpowiednio obliczyliśmy dane wskaźniki, co powinniśmy jeść, aby schudnąć i czy damy radę ułożyć sobie jadłospis samodzielnie – nie próbujmy robić tego na siłę, ponieważ możemy sobie jedynie zaszkodzić. W takich przypadkach warto skorzystać z pomocy dietetyka, który na pewno przeprowadzi nas przez proces odchudzania i należycie o nas zadba.
Wiemy już jak obliczyć ile kalorii dziennie żeby schudnąć potrzebuje każdy z nas i jak obliczyć daną ilość, ale przede wszystkim wiemy, że jest to kwestia indywidualna i to, co działa u jednego, może nie zadziałać u drugiego. Odchudzanie to nie zabawa i warto podejść do niego z głową.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here