Planując dietę małego dziecka powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Wszelkie niedobory mogą mieć ogromny wpływ na dalszy rozwój. Z tego powodu warto kontrolować stan organizmu i reagować na wszelkie nieprawidłowości. Bardzo niebezpieczne mogą okazać się problemy z masą ciała. Waga malucha sprawdzana jest na wizytach u pediatry.

Daje nam to możliwość odpowiednio wczesnego wykrycia wszelkich odchyleń. Jednak należy wtedy jak najszybciej wprowadzić niezbędne zmiany. Dzięki temu ograniczymy ilość konsekwencji. Już od pierwszych dni życia musimy dbać, aby dziecko miało zapewnione wszystkie niezbędne substancje. Tylko wtedy będzie prawidłowo rosło i się rozwijało. Przekłada się to również na funkcjonowanie poszczególnych układów. Z tego powodu warto wiedzieć ile powinien przybierać na wadze noworodek. Zazwyczaj te wartości są zauważalne nawet w obrębie kilku dni. Z tego powodu niepokojące powinny być dla nas większe przestoje lub nawet chudnięcie.

Warto wtedy zgłosić się do lekarza i skonsultować konkretne objawy

Zwłaszcza jeśli towarzyszą im inne dolegliwości. Może świadczyć to o rozwijających się chorobach. Zaburzenia metabolizmu są bardzo niebezpieczne. Z tego powodu należy kontrolować dietę dziecka. Początkowo bazuje się jedynie na mleku matki. Pozornie jest to ogromne ułatwienie. Jednak nie znaczy to, że możemy całkowicie zapomnieć o pilnowaniu poszczególnych wartości. Najważniejsze jest wtedy skupienie się na jadłospisie kobiety. Spożywane pokarmy mają ogromny wpływ na skład produkowanego mleka.

Z tego powodu koniczne jest dostarczanie wszystkich makroskładników wraz z posiłkami. Bez tego nie będzie możliwe utrzymanie organizmu w doskonałej kondycji przez dłuższy czas. Może to negatywnie wpłynąć na laktację, a nawet całkowicie ją ograniczyć. Tylko przy prawidłowej diecie możemy być pewni, że nie zabraknie nam pokarmu dla noworodka. Równocześnie jednak warto pamiętać także o witaminach i minerałach. One również są potrzebne do funkcjonowania poszczególnych układów. Organizm dziecka może czerpać je jedynie od matki.

noworodek

Z uwagi na to warto kontrolować swój jadłospis i sprawdzać poszczególne wartości. Pozwoli nam to ograniczyć ryzyko pojawienia się niedoborów. Jednak nie należy z tym przesadzać. Wszelkie odchylenia występujące w poszczególnych dniach nie są zagrożeniem. Uważa się, że mogą bez problemu uzupełniać się w obrębie tygodnia. Jednak jest to jedynie umowna granica. Z tego powodu powinniśmy reagować na wszelkie nieprawidłowości zaraz po ich zauważeniu. Pomocna może być przy tym podstawowa wiedza na temat żywienia człowieka.

Dzięki temu będziemy wiedzieć w jakich produktach znajdują się poszczególne związki w największych ilościach. Pozwoli nam to bardzo szybko uzupełnić pojawiające się niedobory. Ich długotrwałe występowanie może prowadzić do rozwijania się licznych schorzeń u matki oraz dziecka. Z tego powodu nie należy dopuścić do takiej sytuacji. Dobrym pomysłem jest również korzystanie ze specjalnych aplikacji, które będą automatycznie podliczać poszczególne wartości. Znacznie ułatwi nam to tworzenie zestawień i porównań.

Sprawa może komplikować się odrobinie przy alergiach i nietolerancjach

Konieczna jest wtedy ingerencja w jadłospis matki. Wszelkie wysypki i problemy z trawieniem powinny być dla nas niepokojące. Jest to wyraźny sygnał, że coś złego dzieje się w organizmie niemowlaka. Konieczne jest wtedy dostosowanie diety. Diagnostyka uczuleń odbywa się jedynie na podstawie obserwacji. Z tego powodu nie można precyzyjnie określić co stanowi problem.

stópka u dziecka

Początkowo zaleca się znaczne ograniczenie jadłospisu i zrezygnowanie ze wszystkich pokarmów uznawanych za silnie alergizujące. Po takiej zmianie objawy powinny powoli ustępować. Jednak nie znaczy to, że musimy cały czas trzymać się restrykcyjnej diety. Zaraz po wygojeniu się wysypek warto spróbować powoli wprowadzać poszczególne produkty. Jednak musimy robić to stopniowo i pojedynczo. Pozwoli nam to odczytać reakcję dziecka i dopasować ją do konkretnego pokarmu.

Dzięki temu określimy co jest najbardziej problematyczne. W ten sposób dostosujemy skład mleka do wymagań niemowlaka. Równocześnie zyskamy cenną wiedzę, która pomoże nam w późniejszym czasie, kiedy konieczne będzie podawanie standardowych posiłków. Powinniśmy jednak pamiętać, że alergie mogą znikać wraz z wiekiem. Z tego powodu po dłuższej przerwie możemy spróbować ponownie podać wykluczony produkt. Może się okazać, że nie będzie powodował reakcji uczuleniowej i stanie się całkowicie obojętny dla organizmu niemowlaka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here