Zakładając trawnik od podstaw, często ze zniecierpliwieniem zastanawiamy się, ile rośnie trawa i czy można ten proces w jakiś sposób przyśpieszyć. Ciężko jest czekać na efekty, kiedy zamiast zielonych źdźbeł, nadal widzimy ciemną ziemię.

Ile rośnie trawa – od czego to zależy?

Wszystko zależy od odpowiedniej odmiany i pielęgnacji. Zwykle od zasiania do pojawienia się pierwszych kiełków mija około tydzień. Ważne jest, aby nie dopuścić do przesuszenia lub zgnicia nasion.

Co wpływa na szybkość wzrostu trawy?
> odpowiednia wilgotność podłoża,
> jakość ziemi oraz nawożenie,
> gatunek i jakość nasion,
> temperatura gleby i powietrza,
> pora roku, w której siejemy.

Należy pamiętać, iż mimo równomiernego zasiania, trawa może wschodzić nieregularnie. Jest to naturalny proces zwykle wyrównuje się po kilku tygodniach.

Jaka jest idealna gleba na szybki wzrost trawnika?

Najlepsza gleba to dobrze przepuszczalna np. piaszczysto-gliniasta. Jeśli jednak miejsce na nasz trawnik jest zbyt piaszczysty, ziemię można użyźnić torfem lub ziemią kompostową. Dzięki temu podłoże będzie miało optymalne pH oraz będzie bardziej bogate w potrzebne do wzrostu składniki odżywcze. Ważne jest również, aby na mocno zakwaszoną ziemię zastosować wapnowanie.

Herbicydy – stosować, czy nie?

Przed zasianiem trawy, należy pozbyć się wszelkiego rodzaju chwastów, które na trawniku wyglądają wyjątkowo nieestetycznie. Do tego celu można stosować herbicydy, ale należy pamiętać, że większość z nich ma negatywny wpływ również na wzrost trawy, toteż wymagany będzie okres przeczekania, aż herbicyd zostanie wypłukany ze środowiska. Ponadto, środki chemiczne mają negatywny wpływ na przyrodę, dlatego najlepiej jest ich unikać.

Jeśli trawnik nie jest duży, chwastów można bez problemu pozbyć się ręcznie, poprzez wyrywanie ich z całymi korzeniami. Trzeba robić to systematycznie przez okres co najmniej 3 tygodni, aby niepożądane przez nas rośliny nie nawracały. Dobrze jest również przy okazji powybierać wszystkie kamienie i ewentualne śmieci, aby nie przeszkadzały w dalszej pielęgnacji trawy. Należy pamiętać, żeby w miarę możliwości wyrównać teren, aby na trawniku nie powstały miejsca, w których mogłaby zbierać się woda, tworząc kałuże.

Czy można przyśpieszyć nawozami, jak szybko rośnie trawa?

trawa i rosa

Choć nawożenie nie zawsze przyśpiesza wzrost trawy, może pływać na jej jakość. Dlatego też warto zastosować nawóz na glebę, chociażby przed planowanym siewem. Najlepiej jest dobrać go odpowiednio do ziemi, aby zastosować odpowiednia ilość azotu, fosforu oraz potasu. Jeżeli nie jesteśmy w stanie określić przybliżonego składu gleby pod swoim trawnikiem, warto poprosić o doradztwo specjalisty.

Sianie nasion – na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na równomierne zasianie oraz przykrycie nasion. Pogoda może mieć duży wpływ na sianie trawy, ponieważ nie powinno się tego robić we wietrzny lub bardzo deszczowy dzień. Nasiona mogą być wywiewane lub wypłukiwane, przez co trawa wyrośnie nierówno, pozostawiając liczne, puste placki gleby.

Pielęgnacja młodego trawnika

Z początku świeżo zasiana trawa wymaga wyłącznie podlewania. Należy robić to bardzo często, co najmniej 3 razy dziennie. Zwłaszcza jeśli zakładamy trawnik w naprawdę suchym okresie. Ponadto, dopóki trawa nie rozwinie silnych korzeni, należy podlewać ją delikatnym spryskiwaczem, najlepiej w postaci mgiełki. Końcówki do węży ogrodowych, które mogą wytwarzać mgiełkę kosztują kilka złotych, a zapobiegnie to rozmywaniu nasion. Po około 7 dniach zaczną pojawiać się pierwsze kiełki. Na rynku istnieje wiele gatunków traw, niektóre z nich mogą kiełkować dopiero po miesiącu, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, który gatunek zasialiśmy.

trawa

Ile rośnie trawa? Pierwsze koszenie i dalsza pielęgnacja

Pierwszy raz kosimy trawnik, kiedy źdźbła osiągną wysokość ok. 10cm i ścinamy je nie krócej niż na wysokość 5 cm. Krótsze przycinanie trawy może spowodować zbyt duże jej uszkodzenie, a w konsekwencji obumarcie całej rośliny. Podczas pierwszego koszenia trawa nie ma jeszcze w pełni rozwiniętego systemu korzeniowego, dlatego trzeba zachować delikatność. Ważne jest, aby noże kosiarki były bardzo ostre, gdyż stępione ostrze może wyrywać słabo zakorzenione rośliny. Taki schemat koszenia powtarzamy, aż do momentu, kiedy trawa zakorzeni się silnie.

Każdy gatunek trawy rośnie inaczej i jej wzrost zależy od wielu czynników, dlatego najlepiej obserwować i samemu wyliczyć jak szybko rośnie trawnik oraz co jaki okres czasu wymaga przycięcia. Uniwersalna wysokość trawnika to ok. 3-4cm.

[Głosów:5    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here