Znaczna część kierowców lubi prowadzić swój samochód. Posiadanie prawa jazdy i własnego samochodu bardzo ułatwia życie. Można w każdej chwili wsiąść w samochód i jechać na zakupy, wycieczkę, do pracy czy na drugi koniec miasta, żeby odwiedzić swoich najbliższych. Jest się mobilnym całą dobę. Taka myśl daje poczucie wolności, usuwa wszelkie bariery i daje szerokie pole manewru w codziennym życiu.

W czasach otwartego rynku pracy i możliwości, które daje nam Internet, brak granic w Unii Europejskiej i nowoczesna technologia, możemy uprawiać zawód, jaki tylko chcemy. Większość zawodów, z którymi stykamy się na co dzień, nie wymaga specjalnych uprawnień, wykształcenia czy doświadczenia. Biorąc pod uwagę, co możemy w dzisiejszych czasach, zawód instruktora nauki jazdy może dziś stać się pracą marzeń dla wszystkich miłośników jazdy za kółkiem. Obok pytania, jak stać się instruktorem nauki jazdy pojawia się pytanie, ile zarabia instruktor nauki jazdy. To niezwykle ważne kwestie przy podjęciu decyzji o tej ścieżce kariery.

Instruktor nauki jazdy to bardzo ciekawy zawód, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę kwestię pedagogiczną tej profesji. Taka osoba musi po pierwsze posiadać szeroko rozbudowaną wiedzę w zakresie zasad ruchu drogowego, a po drugie umieć tę wiedzę przekazać swoim kursantom. Kursanci natomiast muszą przyswoić wszystko to, co przekazuje im instruktor nauki jazdy. Zawód instruktora nauki jazdy wymaga ponadto bardzo dużej cierpliwości, spostrzegawczości oraz refleksu.

To, ile zarabia instruktor nauki jazdy, nie powinno mieć wpływu na jakość kształcenia kursantów. Krzyki i groźby kierowane w stronę kursanta czy innych uczestników ruchu drogowego są niedopuszczalne. Podobnie jak niezwracanie uwagi na to, co się dzieje na drodze i brak reakcji ze strony instruktora przy zagapieniu się przez kursanta czy łamaniu przez niego zasad ruchu drogowego. Instruktor nauki jazdy ma całościowo przygotować kursanta, aby ten zdał egzamin na prawo jazdy bez przeszkód.

instruktor nauki jazdy

Kolejną ważną kwestią jest jak zostać instruktorem nauki jazdy i ile zarabia instruktor nauki jazdy. Aby zostać instruktorem nauki jazdy, należy mieć co najmniej 2-letnią praktykę w jeździe samochodem, w przypadku kategorii A i B. Przyszły instruktor nauki jazdy nie może być karany za przestępstwa m.in. przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, prowadzeniu pojazdu po spożyciu alkoholu lub innych środkach, których działanie jest zbliżone do działania alkoholu (np. narkotyki).

Kandydat na instruktora nauki jazdy powinien również być w doskonałej kondycji psychicznej i fizycznej potwierdzonej orzeczeniem lekarskim o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu. Przyszły kandydat nauki jazdy musi obowiązkowo przejść kurs kwalifikacyjni oraz zdać egzamin. Instruktorem nauki jazdy może być osoba dorosła, bez względu na płeć.

Na pytanie „ile zarabia instruktor nauki jazdy” można odpowiedzieć w skrócie: to zależy.

Wysokość zarobków instruktora nauki jazdy jest uzależniona od kilku czynników, którymi są: wielkość i kapitał firmy (szkoły nauki jazdy), wykształcenie, staż pracy, region zatrudnienia. Czyli odpowiedź na pytanie o zarobki instruktorów nauki jazdy nie będzie jednoznaczna.

Według najnowszych badań (luty 2018) średnia wynagrodzenia instruktora nauki jazdy wynosi 2 570 zł brutto. Co drugi z instruktorów nauki jazdy zarabia wynagrodzenie od 2 118 zł do 3 366 zł brutto. Jedna czwarta wszystkich badanych odpowiedziała na pytanie „ile zarabia instruktor nauki jazdy”, że dostaje mniej niż 2 118 zł brutto. Natomiast jedna czwarta badanych wskazała, że są najlepiej opłacanymi instruktorami nauki jazdy i zarabiają powyżej 3 366 zł brutto.

auto

Średnie zarobki nie są kompleksową odpowiedzią na pytanie ile zarabia instruktor nauki jazdy. Aby uzyskać pełniejszy pogląd zarobków tego zawodu, trzeba uwzględnić również podział średnią zarobków w poszczególnych województwach i miastach w Polsce. Raport pracuj.pl wskazuje, że na największe średnie zarobki mogą liczyć mieszkańcy województwa mazowieckiego (2 550 zł netto), dolnośląskiego (2 060 zł netto), a także pomorskiego (2 050 zł netto).

W raporcie przygotowanym przez portal pracuj.pl, wskazane są również województwa o najniższych średnich zarobkach, czyli warmińsko – mazurskie (1 785 zł netto), świętokrzyskie (1 775 zł netto), a także lubelskie (1 750 zł netto). Najkorzystniejsza praca instruktora nauki jazdy jest natomiast w Warszawie pod względem średnich zarobków (2 700 zł netto), Gdyni (2 600 zł netto) i Szczecinie (2 350 zł netto).

Zanim zdecydujesz się na rozpoczęcie kariery instruktora nauki jazdy, zastanów się najpierw czy masz odpowiednie warunki, które dopuszczą cię do wykonywania tego zawodu. Później prześledź informacje na temat tego, ile zarabia instruktor nauki jazdy. Decyzja należy do ciebie.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here