Zawód sekretarki kojarzony był dawniej z ładną buzią kobiety i zadbanym wyglądem. Sekretarka miała pięknie się prezentować i serwować swojemu szefowi kawę. Dzisiaj takie pojmowanie zawodu już nie jest aktualne. Sekretarka, to często „prawa ręka” szefa. Zajmuje się wieloma ważnymi rzeczami w firmie, od przygotowywania dokumentów, opracowywania materiałów, wysyłania i odbierania korespondencji.
Wiele ważnych terminów jest na głowie sekretarki i nie jest to praca wcale taka miła i przyjemna, jak niektórzy uważają.

Ile zarabia sekretarka, skoro piastuje dosyć ważne w firmie stanowisko?

W dużych firmach, korporacjach sekretarka utożsamiana jest często z asystentką szefa. Taka osoba może wtedy liczyć na porządne wynagrodzenie nawet do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.

Jednak to bardzo trudna praca.Taka asystentka- sekretarka zajmuje się naprawdę wszystkim co zleci jej przełożony. Począwszy od sprawowania kontroli nad korespondencją przychodzącą i wychodzącą z firmy poprzez różnego rodzaju bilanse i zestawienia. Bardzo często dochodzą jeszcze wyjazdy służbowe i kolacje z klientami. Taka osoba jest do dyspozycji prawie 24 godziny na dobę. Praca w takiej korporacji jest bardzo wyczerpująca i na dłuższą metę wysysająca z pracownika całą energię. Nie można przecież żyć tylko i wyłącznie pracą, a tak właśnie jest, jeśli pracujemy w korporacji.

Początkowo wydaje się, że wyższe zarobki rekompensują nam brak życia prywatnego, przyjaciół, spotkania z rodziną. Po prostu nie znajdujemy na to czasu. Jednak w dłuższej perspektywie nawet większe zarobki przestają być już dla nas ważne. Okazuje się, że poświęcają się pracy w firmie, której pracujemy nie posiadamy już tak licznego grona przyjaciół .

Nasi znajomi pozakładali rodziny, ustatkowali się, a my wciąż, jak wolne ptaki krążymy tu i tam. Kobieta sekretarka(asystentka) to kobieta silna, gotowa do wyzwań, jakie niesie ze sobą jej praca. Musi być zawsze uśmiechnięta i zadbana, wypoczęta i piękna, bo przecież jest wizytówką firmy, w której pracuje. Często jest zaczepiana w pracy przez swoich kolegów, którzy pozwalają sobie na zbyt swobodne zachowania w jej obecności.

biurko

Biorąc to pod uwagę zarobki takiego pracownika wcale nie są wysokie.

Rezygnacją z życia osobistego, nieustanny brak czasu, ciągłe wyjazdy służbowe i szkolenia to tylko niektóre aspekty pracy w korporacji. Cenę za tę pracy ponosi się bardzo wysoką. Kiedy taki pracownik, w tym przypadku kobieta przekroczy pewną umowną granicę wiekową, zostanie zastąpiona młodszą pracownicą, ładniejszą, bardziej reprezentatywną, gotową na nowe wyzwania, niewypaloną jeszcze zawodowo. I taka kobieta zostaje tak naprawdę wyrzucona na bruk lub w najlepszym razie oddelegowana na inne stanowisko, niewymagające tak bliskiego kontaktu z klientami.

A ile zarabia sekretarka na państwowej posadzie w urzędzie małej miejscowości?
Tu zdecydowanie zarobki są niższe, a zakres obowiązków także inny. Tutaj praca adekwatnie do zarobków jest dużo mniej odpowiedzialna i sprowadza się tak naprawdę do umawiania spotkań z klientami, pilnowania korespondencji i parzeniu kawy szefowi lub szefowej. Tutaj nie zwraca się już takiej uwagi na wygląd pracownicy.

Oczywiście musi do pracy przychodzić schludnie i czysto ubrana, ale nie musi być posiadaczką wyjątkowej urody, jak to często bywa w korporacjach. W pracy w urzędzie nie będzie też służbowych wyjść i wyjazdów z klientami, więc taka kobieta nie będzie narzekała na nieustanny brak czasu.To niewątpliwa zaleta tego stanowiska.

sekretarka

Bo przecież rodzina, przyjaciele są tak naprawdę najważniejsi i nie samą pracą człowiek żyje. Przecież każdy chce wracać do domu, w którym czeka na niego ukochana osoba. Osoba, z którą będzie można podzielić się minionym dniem, wyżalić lub pośmiać się. Pracując w korporacji człowiek nie miał takiej możliwości.Wracał do pustego domu, czterech ścian, z których biła samotność.
Takie życie na dłuższą metę nie ma większego sensu, bo z tego, że mamy mnóstwo pieniędzy, jeśli nie mamy z kim podzielić się naszym szczęściem? Co za radość z samotnego wyjazdu na wakacje?

Nawet nowiutki samochód nie sprawia nam frajdy, skoro nie mamy z kim w nim jeździć.
Dlatego nie skupiajmy się tylko i wyłącznie na pracy, bo dzielenie życia z kimś ma dużo większe znaczenie i wartość aniżeli w pojedynkę.
To, ile zarabia sekretarka nie ma większego znaczenia. Jeżeli ona czerpie radość ze swojej pracy, satysfakcję zawodową, jeżeli jest cenionym pracownikiem, to nawet niewielki wynagrodzenie będzie ją cieszyć, zwłaszcza, jeśli będzie miała z kim dzielić swoje szczęście.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here