Zapewne każdy z nas przez całe swoje życie spotkał się z najróżniejszymi nauczycielami. To od matematyki, od biologii, chemii itd. Bo kto do dziś nie wspomina ulubionej pani od polskiego, albo tej od matematyki, której nikt nie lubił, a na jej lekcje chodziło się z zaciśniętymi zębami i bólem brzucha.

Niektórych wspominamy lepiej, innych gorzej, jednak lata szkolne bez wątpienia są niezapomniane. Pierwsze miłości, imprezy, nauka do późnego wieczoru lub nie. Jednak skupmy się na wyżej wspomnianych nauczycielach, a dokładniej na wykładowcach. Grupą osób, z którymi spotkał się każdy, kto podjął się wykształcenia wyższego na danej uczelni.

Kim jest nauczyciel wykładowca?

Jest to nauczyciel, zatrudniony w szkole wyższej (Np. Uniwersytet
Jagielloński), wykształcony w określonej dziedzinie np. prawo, biologia, chemia, matematyki, germanistyka itd. Nauczyciela akademickiego odróżnia się od nauczycieli zatrudnionych w systemie oświaty.

Osoba zatrudniona na stanowisku wykładowcy zajmuje się przekazywaniem wiedzy pośród studentów danej specjalności, w oparciu o określony program nauczania. Wiedza studentów sprawdzana jest poprzez sprawdziany, kolokwia na koniec semestru, lub egzaminy skutkujące stosownym wpisie w indeksie. Osoby na tym stanowisku muszą ciągle poszerzać swoją wiedzę, uczęszczać w konferencjach i wykładach, przygotowują i publikują własne prace naukowe, redaguje artykuły naukowe itp.

Kto może zostać wykładowcą?

Warunkiem z pewnością jest posiadanie wykształcenia wyższego i kontynuowanie nauki w murach uczelni, co skutkuje zdobywaniem kolejnych tytułów naukowych. Bez wątpienia w tym zawodzie potrzebne są zdolności dydaktyczne, duża dawka cierpliwości, odpowiednie podejście do innych ludzi oraz zaangażowanie w przekazywaniu wiedzy. Potrzebna jest też wysoko rozwinięta umiejętność gospodarowania czasem, gdyż zawód ten narażony jest na elastyczne godziny pracy.
Czym jeszcze zajmuje się wykładowca?
Wykładowca organizuje program nauczania, ustala grafik zajęć i formy zaliczania prowadzonych przez siebie przedmiotów. Z pewnością nie jest to zawód, w którym jest czas na nudzenie się.

na wykładzie

Jak myślisz, ile zarabia wykładowca?

Wykładowca zarabia zależnie od ilości prowadzonych przez siebie zajęć, kierunku wykształcenia jaki posiada i wiele innych czynników. Jego zarobki rozpoczynają się od 2500 zł miesięcznie i mogą sięgać nawet do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Na pewno jest ciekawym zajęciem, które pozwala się bezustannie rozwijać, a także przekazywać wiedzę innym.

Istnieje również zawód wykładowcy na kursach, szkoleniach, treningach.
Osoba zatrudniona na tym miejscu zajmuje się skutecznym doskonaleniem wiedzy i umiejętności słuchaczy. Zawód ten kojarzy się z młodością, częstymi wyjazdami i na pewno profesjonalizmem. Jest stosunkowo młody, liczy sobie kilkanaście lat.

Ile zarabia wykładowca w takiej branży?

Trudno oszacować jest pensję, ponieważ uzależniona jest od poziomu rozpoznawalności trenera, efektywności szkoleń. Osoba będąca szkoleniowym autorytetem może zarobić nawet 5000 zł za dzień szkolenia. Wiele również zależy od majętności firmy zajmującej się przeprowadzeniem kursu.

wykładowca

Jak zostać trenerem?

Na pewno należy ukończyć kursy trenera, studia podyplomowe lub kurs przygotowujący do wykonywania zawodu. Na pewno ważne jest odpowiedzenie na pytanie jakim i czego trenerem chcemy zostać. Najpopularniejsze kategorie to: trener biznesu, projektu, wewnętrzny, NLP i STOP.
W pracy trenera bardzo liczy się doświadczenie w jego dziedzinie. Im więcej przeprowadził szkoleń, tym jego praca jest bardziej efektywna i przynosząca większe zyski. Ważne są też referencje firm, u których przeprowadził szkolenie, a miejsce tych najbardziej znanych powinno zajmować jedno z najwyższych miejsc w CV. Jeśli znane marki korzystają z usług trenera, znaczy, iż jego praca jest na wysokim poziomie.

Własna firma wykładowcy

Z uwagi na to, że jest to zawód nowy, nie doczekał się jeszcze swoich regulacji prawnych, wykładowcą może zostać tak naprawdę każdy. To słuchacze lub firmy decydują się kogo wybrać. Do otworzenia firmy wykładowca potrzebuje:
– otworzenia działalności gospodarczej,
– odpowiedniej wiedzy.
Cena pracy wykładowcy zależy od wielu czynników, m.in. temat szkolenia, miejsce i czas jego trwania, predyspozycje wykładowcy, certyfikaty i dyplomy posiadane przez wykładowcę.
Na pewno jest to zawód z przyszłością, ponieważ coraz więcej osób korzysta z usług wykładowców, z chęcią na zdobywanie nowej wiedzy, poszerzania swoich umiejętności i nabywania innych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here