Szukając pracy niejednokrotnie się denerwujemy. Jedni przecież dostają ją od razu a inni czekają, wydawać by się mogło w nieskończoność. Nie raz mówimy: nie mogę znaleźć pracy, ciężko o zatrudnienie w dzisiejszych czasach. A jak jest naprawdę?
Mówi się, że obecnie mamy rynek pracownika. To pracodawcy w wielu sektorach zabiegają o to, by ktoś zechciał u nich pracować. Niejednokrotnie brakuje rąk do pracy, ludzie przychodzą na chwilę i rezygnują. Wpływ na to ma wiele czynników. Jednak jeśli ktoś szuka, chce faktycznie pracować to może czuć frustrację, że pomimo prób nadal jest bezrobotny.
Warto jednak zacząć od tego, że gdy nie mamy zatrudnienia to należy zmniejszyć trochę swoje oczekiwania. Jeśli chcemy dobrą pensję, biurowe godziny pracy a nikt się nie odzywa, trzeba na początek wybrać coś innego. Podobnie jeśli nie mamy żadnego doświadczenia. Lepiej zacząć wysyłać swoje zgłoszenia do prostych prac. Zapewne będą one mniej płatne niż te, których docelowo szukamy. Nie znaczy to jednak, że musimy na nich poprzestawać. Lepiej jest zdecydować się na zatrudnienie i szukać czegoś lepszego, niż siedzieć bezczynnie w domu licząc, że w końcu nam się uda. Jeśli mamy problem możemy udać się do agencji pracy, popytać w okolicznych sklepach, biurowcach, restauracjach. Wskazane jest również wspominanie znajomym, że chętnie podejmiemy zatrudnienie, czy nie wiedzą coś na ten temat. Czasem będzie to się wiązało z koniecznością dojeżdżania do dużego miasta. Możemy także pomyśleć o własnym biznesie, jednak wymaga on nakładu pracy i przede wszystkim funduszy. Dlatego jest to poważna decyzja.
Jeśli nadal mamy problem ze znalezieniem pracy, dobrym pomysłem będzie umieszczenie komunikatu na portalach społecznościowych lub stronach internetowych z ogłoszeniami, że poszukujemy zatrudnienia. Często zdarza się tak, że to pracodawca się do nas zgłasza z propozycją. Powinniśmy chodzić na każdą rozmowę, jeśli z jakiś przyczyn nie mamy takiej możliwości to należy odpowiednio wcześnie ją odwołać. Wysłuchajmy co ma do powiedzenia konkretny pracodawca, co może nam zaoferować. Jeśli coś nam nie odpowiada nie komentujmy tego w niegrzeczny sposób, zadawajmy raczej pytania. Możemy zapytać czy stawka ulegnie później powiększeniu, czy godziny pracy można zmienić, o rodzaj umowy. I pamiętajmy, że nic nie stoi na przeszkodzie by pracować a szukać czegoś lepszego. Dzięki temu nie czujemy presji, że pozostajemy bez pracy, mamy za co żyć. Dodatkowo chodzimy na inne rozmowy, na spokojnie omawiamy warunki.
Chociaż nie zawsze znalezienie zatrudnienia jest proste, w dzisiejszych czasach mamy naprawdę mnóstwo możliwości. Nie stawiajmy wysoko poprzeczki jeśli mamy problem by gdzieś dostać etat. Postarajmy się zaprezentować jak najlepiej. Nawet jeśli obecnie mamy propozycje nie ze swojej branży, zupełnie w innym zawodzie. Warto docenić, że ktoś dał nam taką propozycję i poważnie ją rozważyć. Należy przeglądać ogłoszenia, samemu je dodawać, pytać znajomych, dzwonić do firm zamiast wysyłać im maile z zapytaniami.

www.batfinanse.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułfundusz socjalny
Następny artykułPracuj na swoim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here