Brak snu zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych zaburza prawidłowe funkcjonowanie podczas dnia. Nieprzespane noce często mają podłoże natury psychologicznej, dlatego rozwiązanie problemu z bezsennością wymaga odpowiedniej diagnozy.

Kiedy koło się zapętla

Problem z bezsennością może być spowodowany jej wystąpieniem. Osoba, która nie mogła zasnąć już kilka razy z rzędu zaczyna stresować się przed pójściem spać, co skutecznie utrudnia zrelaksowanie się i wejście w fazę snu. Sięganie po środki nasenne nie jest dobrym rozwiązaniem ponieważ prowadzić może do kolejnego problemu – uzależnienia. Osoby, które zbyt często korzystały z leków, nawet ziołowych, które mogą wydawać się zupełnie bezpieczne i nieszkodliwe, z czasem bez połknięcia ich przed pójściem spać, nie tylko nie zasną, ale również staną się nerwowe.

Stres – jak wpływa na sen i jego jakość?

Nerwowość i uczucie przewlekłego napięcia oraz stresu są częstymi przyczynami bezsenności. Wpływają one na zaburzenia w trakcie wytwarzania melatoniny – jest to hormon produkowany przez organizm w nocy, który odpowiada za jakość snu. W sytuacjach stresowych lub prowadzących do rozregulowania rytmu dnia organizm zaczyna produkować jej mniej lub w nieodpowiednim czasie, przez co silne zmęczenie pojawia się w ciągu dnia. Aby znów zasypiać bez problemu, należy uporać się samodzielnie lub z pomocą specjalisty z emocjami, które towarzyszą podczas sytuacji stresowych.

Lęki nocne a brak snu

Koszmary lub niepokój towarzyszący w nocy mogą mieć bezpośredni wpływ na zaburzenia w trakcie snu. Osoby mające takie problemy nie mogą zasnąć z obawy przed pojawieniem się złych snów lub paraliżu sennego, które wprawiają w stres, mogą być też przyczyną nerwic. Rozwiązaniem tego problemu jest skorzystanie z pomocy profesjonalisty, który skupi się przede wszystkim na przyczynie powstawania niepokoju i lęków podczas snu, a następnie ustali etapy działania, które je zlikwidują, przywracając jednocześnie odpowiednią ilość i jakość snu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here