Ile trwa owulacja?

Faza owulacji to pełnia płodności kobiety w określonym cyklu miesięcznym, trwająca zazwyczaj dwadzieścia cztery godziny – tyle, ile zazwyczaj żyje komórka jajowa, która wypuszczana jest z pęcherzyka Graafa. Oczywiście to nie znaczy, iż kobieta jest tylko dwadzieścia cztery godziny w trakcie cyklu miesięcznego na wejście w ciążę. Po ejakulacji nasienia do pochwy, w stosunku do rodzaju śluzu produkowanego w szyjce macicy, plemniki potrafią zostać w drogach rodnych kobiety aż do pięciu dni. Uważa się zatem, iż dni płodne kobiety wychodzą na pięć dni przed owulacją, w dzień owulacji i tyle samo dni po jej zakończeniu.

Czym przejawia się owulacja?

Każda kobieta, jaka jest gotowa przeznaczyć nieco czasu oraz rozpocząć dokładniej śledzić swoje ciało, może rozpocząć doprowadzać kalendarz dni płodnych oraz owulacji. Natomiast należy również zdawać sobie sprawę z tego, iż jest wielu przeróżnego rodzaju elementów, jakie potrafią doprowadzić do nastąpienia schorzeń jajeczkowania. Przede wszystkim zakwalifikować do nich można dolegliwości tarczycy, nieprawidłowości odżywienia, otyłość i rozległe choroby zdrowotne. Także do schorzeń może doprowadzać za szybka strata wagi ciała i za wielki trening sportowy. Pomimo iż owulacja dla wszystkiej osoby jest prawdziwym procesem, to nie wszystkie są w stanie określić, jak to dobrze nastąpi. Jak to zidentyfikować owulację? Rozpoznanie nadchodzącej owulacji nic nie jest nie takie ciężkie. Wystarczy śledzić naturalne objawy, na przykład zmianę zagęszczenia oraz barwy śluzu szyjkowego i podstawową temperaturę ciała. Warto wiedzieć, iż faza płodna charakteryzuje się zdecydowanie wyższym wydzielaniem śluzu. Na startu jest on gęsty, lepki oraz grudkowaty, i jego barwa jest żółta czy biała. Tuż przed samą owulacją jego stan się zupełnie zmienia. Szybko stoi się przezroczysty, rozciągliwy oraz wyglądem podobny jest do białka jaja kurzego. Co więcej, kobieta zaczyna dostrzegać również wilgotność w pochwie. Oprócz tego blisko owulacji, dochodzi do natychmiastowego skoku ciepłoty ciała o blisko 0,5°C. W pewnych wypadkach, u kobiet potrafią pojawić się także niezbyt duże uciski owulacyjne.

jak wyznaczyć termin owulacji

Owulacja, dni płodne – sposoby kontroli

Do obserwacji cyklu miesięcznego, a co jest z tym bezpośrednio związane – przewidywania owulacji – można wykorzystywać niezwykle zróżnicowane formy. Na uwagę zasługuje chociażby metoda termiczna, która polega na monitorowaniu temperatury oraz podkreślania jej w kalendarzyku. Kolejną, także popularną formą jest obserwacja śluzu Billingsów. Jest również możliwość wykorzystania kombinacji dwóch wyżej wymienionych metod – jest więc właśnie zwana metoda objawowo-termiczna, która liczy na czyli zamiennym mierzeniu temperatury i analizowania śluzu. Obserwację cyklu miesięcznego można również doprowadzać za pomocą specjalnych testów, które do kupienia są w aptekach. W ostatnim wypadku decyduje się śluz szyjkowy oraz śliny czy obecność hormonu luteinizującego w moczu. Dla osób, które lubią podążać za nowinkami technicznymi jest możliwość obserwacji cyklu miesięcznego za pomocą urządzeń komputerowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here