Moduły fotowoltaiczne stają się powoli jednym z elementów polskiego krajobrazu. Charakterystyczne płyty pokrywają coraz więcej dachów gospodarstw domowych. Jakie korzyści niesie ze sobą fotowoltaika?

Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę?

Żyjemy w świecie, w którym oszczędności są bardzo ważnym elementem prowadzenia domowych finansów. Rosnące rachunki za prąd sprawiają, że coraz chętniej rozglądamy się za alternatywnymi rozwiązaniami. Jedną z takich możliwości jest właśnie fotowoltaika. Są to przydomowe elektrownie, które umożliwiają przechwytywanie promieni słonecznych i ich zamianę w energię elektryczną. Dzięki temu jesteśmy w stanie sami wytworzyć tyle energii, ile potrzebujemy. Aby tak się stało, musimy dopasować wielkość instalacji do naszych potrzeb. W tym celu należy porównać roczne zapotrzebowanie gospodarstwa domowego mocą paneli słonecznych. Jest to bardzo ważne, gdyż decyduje to o efektywności zestawu oraz o czasie, w jakim zwróci nam się inwestycja. Jeśli nie jesteśmy pewni, to zawsze możemy się zwrócić o pomoc do specjalisty. Przyjęło się jednak, że dla czteroosobowego gospodarstwa domowego wystarczająca będzie instalacja o mocy 5 kW. Koszt montażu takiego rozwiązania to około dwudziestu tysięcy złotych. Inwestycja ta szybko się jednak zwróci. Pierwsze zyski będziemy już czerpać po kilku latach od montażu.

Panele słoneczne – o czym jest dobrze pamiętać?

Najważniejszym elementem zestawu, który jednocześnie pochłania największą część budżetu, są panele słoneczne. To właśnie te charakterystyczne, granatowe płyty, które możemy podziwiać na dachach budynków. Obecnie stosuje się dwa rodzaje tych modułów. Panele monokrystaliczne to te, które są zbudowane ogniw powstałych z dużego monokryształu krzemu. Mają one zaokrąglone boki, a także ciemnoniebieską lub czarną barwę. Te panele słoneczne cechują się największą sprawnością spośród wszystkich modeli dostępnych na rynku. Polikrystaliczne moduły natomiast mają kształt prostokąta i są jasnoniebieskie. Są one nieco słabsze od paneli monokrystalicznych, ale  nadal ich sprawność jest bardzo wysoka. Panele słoneczne obu typów znajdziesz w tym miejscu https://sklep.ekotechnologia.eu/. Pamiętaj, by nie kupować modeli nieznanego pochodzenia. Nigdy  bowiem nie będziesz znał dokładnie ich parametrów, a także aktualnego stopnia sprawności. Na fotowoltaice nie ma sensu w ten sposób oszczędzać. Kupując od sprawdzonych dostawców masz pewność, że zestaw będzie sprawny przez długie lata i podlegał regularnemu serwisowaniu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here