Jedną z ważniejszych i bardzo powszechnie nieuleczalnych chorób oraz z roku na rok uczą się przypadki zachorowania na raka. Potworniak jest taką z bardzo przerażających i tak samo niebezpiecznych wypadków zachorowań na raka. Potworniak jest toż nowotwór, będący wynikiem patologicznych zmian będących w celi zarodkowej. Taka komórka różnicuje się w celu elementów trzech listków zarodkowych, czyli wczesnego embrionalnego wzrostu dziecka. Potworniak stanowi mieszankę rozmaitych tkanek. Niejednokrotnie potworniak przyjmuje formę torbieli skórzastej (odmiana potworniaka dojrzałego). Twór stopniowo się powiększa i zawiera wykształcone włosy, paznokcie i czasem zęby. Zawiera także gruczoły łojowe i potowe, czasem wytwarza hormony, które wywołują zaburzenia hormonalne.

Potworniak – podstawy i lokalizacja nowotworu

Podstawy wzrostu potworniaków nie są znane, jednak sformułowano mnóstwo innych teorii na ten kłopot. Jedna z nich łączy potworniaki genetyczne z pasożytniczymi bliźniakami (tzw. fetus in fetu). W przypadku tego sposobie bliźniąt i w czasie ciąży jeden płód został częściowo wchłonięty przez drugi, przez co jego bycie stawało się uzależnione od „gospodarza” – płodu, który uformował się w pełni. Jest toż jednak tylko hipoteza, która nie została potwierdzona. Potworniaki będące się z pluripotencjalnych komórek germinalnych lokalizują się w jądrach lub jajnikach. Z kolei potworniaki uformowane z komórek embrionalnych zazwyczaj znajdują się w czaszce, nosie, języku, szyi, śródpiersiu, przestrzeni zaotrzewnowej lub są przyczepione do kości guzicznej. Zdarzało się jednak, że nowotwory te odkrywano również w narządach, takich jak serce czy wątroba, a jeszcze w żołądku i pęcherzu.

czym jest potworniak i co to za rodzaj nowotworu

Potworniak – rodzaje

Potworniak dojrzały to nowotwór będący w pełni zróżnicowane tkanki endodermalne, mezodermalne i ektodermalne. Niejednokrotnie występuje w formie torbieli skórzastej, w której znajdują się w całości ukształtowane włosy, gruczoły potowe i łojowe, a czasami chociażby szczątkowe zęby. Zdarzało się również, że w potworniakach znajdowano bardziej skomplikowane struktury, w tym oczy, dłonie, nogi i całe kończyny. Potworniaki dojrzałe potrafią produkować hormony, takie jak serotonina czy hormony tarczycy. Przez to w systemie chorego może dać do zaburzenia ich stabilności. Nowotwory te są delikatne, a niejednokrotnie uczy się je u kobiet. Składa się, że mogą być 20% wszelkich guzów jajnika. Potworniaka jajnika znajduje się na podstawie analizowania USG, wykonywanego przezpochwowo.

Leczenie potworniaków

Potworniaki leczy się w taki sam sposób jak inne nowotwory. Niejednokrotnie wykorzystuje się zażegnać kłopot przez operacyjne wycięcie guza, jednak jak jednak w wypadku nowotworów – nie zawsze możliwe jest usunięcie guza. Wtedy zaczyna się chemioterapie czy radioterapie. Jednak najważniejsze w wypadku potworniaków jest ich wczesne wykrycie, który pozwoli wycięcie zmian nowotworowych, zanim rozwinie się przypadłość. Jednak potworniaki jeszcze budzą zaskoczenie lekarzy i metody leczenia nie są także do końca uskutecznione. Potworniaki budzą coraz większe zainteresowanie lekarzy, jednak sposoby na walkę z nimi często uważają się z podzieloną opinią wśród specjalistów z tej dziedziny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here