Wielu z nas często słyszy, że menu każdego człowieka powinno być bogate w odpowiednie witaminy, minerały oraz związki organiczne, gdyż wówczas organizm prawidłowo funkcjonuje. Ponadto dieta bogata w odpowiednie składniki sprawia, że cieszymy się dobrym samopoczuciem. Co to węglowodany? Otóż są to związki organiczne znajdujące się w większości produktów spożywczych.
Węglowodany to inaczej cukry, cukrowce oraz sacharydy. S to ważne dla organizmu człowieka związki organiczne, w których składzie znajdują się pierwiastki takie jak wodór oraz tlen. Węglowodany występują liczni zarówno w świecie roślin jak i zwierząt. Przez roślinki wytwarzane są one w procesie fotosyntezy. Co prawda człowiek podobnie jak zwierzęta, produkuje niektóre z tych związków organicznych, ale największa ilość trafia do naszego organizmu ludzkiego z pokarmem pochodzenia roślinnego. Warto wiedzieć o tym, że węglowodany są związkami wysokoenergetycznymi, bowiem zysk energetyczny ze spalenia jednego ich grama wynosi aż cztery kalorie.
Węglowodany dzieli się na proste oraz złożone.
Do cukrów prostych zalicza się glukozę, galaktozę oraz fruktozę. Ponadto do tej grupy zalicza się także rybozę, ksylozę oraz arabinozę.Glukoza zazwyczaj występuje w miodzie oraz sokach owocowych. Jej nadmiar w krwiobiegu może doprowadzić do hiperglikemii.
Obok powszechnie występujących węglowodanów prostych, istnieją również węglowodany złożone Zalicza się do nich głownie skrobię, glikogen oraz celulozę. Ze względu na posiadane właściwości związki te znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym oraz przy produkcji leków. Skrobia jest polisacharydem występującym w roślinach. Jest ona cukrem, który organizm trawi dość trudno, a spożyty w formie pierwotnej może przyczynić się do wielu problemów zdrowotnych. Wśród wielu z nich można wymienić zatrucie pokarmowe oraz wysoką gorączkę. Ponadto skrobia występuje w ziemniakach oraz w wielu produktach zbożowych.

www.kobiecosc.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJęzyk literacki
Następny artykułCzy warto być dziewicą?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here