Myślisz o studiach prawniczych? Pociąga Cię wizja wysokich zarobków i elastycznych godzin pracy? Lubisz pracować z dokumentami i przykładasz uwagę do szczegółów? Być może kancelaria notarialna jest miejscem dla Ciebie. Jak się przekonać czy to właśnie ten kierunek przyniesie spełnienie zawodowe? Przeanalizujmy kilka faktów.

Ludzka natura notariusza

W zawodzie notariusza ważną kwestie obejmuje aspekt ludzki. Co to oznacza? Notariusz odgrywa ważna role w najważniejszych momentach życia człowieka. Zajmuję się sprawami związanymi z dziedziczeniem a więc często ze śmiercią bliskiej osoby. Podejmuję walkę w kwestii zaciągania zobowiązań przez współmałżonka, co nierzadko wiąże się z rozwodem. Zajmuje się też delikatnymi sprawami osób małoletnich. Dlatego musi rozpoznać i zrozumieć potrzeby swoich klientów. Notariusz aby należycie wypełniał swoje obowiązki, musi się stać im bliski. Pełni on rolę mediatora.

Sporządzanie dokumentów

Zakres obowiązków kancelarii notarialnej obejmuję głównie sporządzanie dokumentów notarialnych. Ma to miejsce, gdy zamierzamy sprzedać należącą do nas nieruchomość. Gdy dostaniemy spadek po dziadku lub babci również musimy sporządzić odpowiedni akt prawny. Gdy chcemy rozpocząć własną działalność gospodarczą i założyć własną spółkę akcyjną. Notariusz przygotuje nam też akt darowizny. Gdy lubisz sporządzać tego typu dokumenty i rejestrować je w specjalnej księdze, praca notariusza jest dla Ciebie. Dokumenty sporządzane są zarówno w kancelarii notarialnej, jak i w domach prywatnych osób – wszystko zależy od potrzeb i sytuacji klientów.

Samodzielność

Praca w kancelarii notarialnej charakteryzuję się wysokim stopniem samodzielności. Pracujesz na własny rachunek i jesteś zdany sam na siebie. Sam odpowiadasz za swoje błędy i nie możesz liczyć na pomoc współpracownika. Swoje obowiązki musisz więc wykonywać z niezwykłą starannością. Dlaczego? Po pierwsze kancelaria notarialna zawsze pokrywa koszty za wykonane błędy z własnej kieszeni. Potrafi to być bardzo bolesne. Po drugie błędy w tym zawodzie grożą utratą uprawnień do wykonywania zawodu. Poczynania pracowników kancelarii prawnej są poddawane okresowej kontroli przez Radę Izby Notarialne.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here