W dzisiejszych czasach to branże związane z mechatroniką, komputerami i matematyką mają dla świata znaczenie. Nikt nie chce już rozwijać się w kierunkach humanistycznych. Żaden młody człowiek nie marzy o zostaniu polonistą czy nawet nauczycielem języka angielskiego, gdyż praca na tych stanowiskach nie daje szans na wysokie czy przynajmniej w miarę atrakcyjne zarobki. Co innego działania w branżach rozwijających się bezustannie, czyli chociażby w takiej mechatronice.
Aby móc się nią zająć w swoim życiu zawodowym, należy mieć sporą wiedzę na temat elektroniki, mechaniki i samej informatyki. Należy biegle posługiwać się nowoczesnymi urządzeniami (zwłaszcza komputerami), potrafić obsługiwać najpopularniejsze i te specjalistyczne programy komputerowe oraz umieć się porozumiewać w obcych językach, gdyż większość oprogramowań tworzona jest właśnie w języku angielskim. Wymagane jest również ukończenie studiów wyższych o kierunku mechatroniki.
Ostatnim warunkiem, jaki musi spełnić młody człowiek ubiegający się o stanowisko mechatronika, jest doświadczenie – a to można zdobyć na bezpłatnych, organizowanych przez większość firm stażach. Czy jednak warto w ogóle podążać w tym kierunku zawodowym? Ile zarabia mechatronik i czy mając na uwadze względy finansowe bądź ogólną jakość dalszego życia opłaca się nim zostać?
Praca mechatronika może przyjmować rozmaite formy. Osoby zatrudniane na tych stanowiskach bardzo często są odpowiedzialne za obsługę różnego typu urządzeń. Muszą nimi odpowiednio sterować, aby szybko realizować powierzone im prace – w dzisiejszych czasach to maszyny zastępują siłę ludzkich rąk i podwyższają efektywność działań podejmowanych przez każdą firmę. Bardzo często z tego powodu mechatronik zatrudniany jest przez warsztaty samochodowe. Może również zdobyć dla siebie pracę w jednym z zakładów produkcyjnych czy firmie zajmującej się samodzielnym produkowaniem pewnych towarów.
Mechatronik to osoba pracująca w dużej mierze samodzielnie, musząca brać odpowiedzialność za podejmowane działania. Powinna być odporna na stres i radzić sobie z organizacją czasu pracy. Musi też być przygotowana na pracę w zróżnicowanych warunkach, które nie zawsze są przyjemne i atrakcyjne. Dobry mechatronik tak naprawdę bez trudu znajdzie dla siebie pracę na pełny etat – czy to w serwisie, czy to we wspomnianym już warsztacie samochodowym, czy to w samym laboratorium. Maszyny i specjalistyczne urządzenia zastępują ludzi już niemalże we wszystkich firmach. Nawet w tych mniejszych ich nie brakuje – a dla samego mechatronika jest to wspaniała wiadomość, świadcząca o ogromnej ilości dostępnych dla niego miejsc pracy i pełnych etatów.
A ile zarabia mechatronik?
Czy młody człowiek, który marzy o uzyskaniu niezależności finansowej powinien w ogóle myśleć o studiowaniu tego kierunku? Najprawdopodobniej tak. Oczywiście osoby wykonujące zawód mechatronika dzielą się na te, które zarabiają gigantyczne sumy i na te, które ledwo co wyciągają średnią krajową. Wszystko zależy od osobistego zaangażowania, ogólnego doświadczenia, wykształcenia, dodatkowych umiejętności czy nawet samego miejsca pracy. Szukając dla siebie pełnego etatu właśnie w tym zawodzie, na pewno warto pomyśleć o przeprowadzeniu się do większego miasta.
Bo o ile w takim Opolu czy Bydgoszczy mechatronik nie jest w stanie zarobić wiele, tak w największych firmach i korporacjach ulokowanych w Warszawie czy Krakowie jego zarobki mogą przypominać pensje uzyskiwane przez prawników lub nawet lekarzy. Ogólnie uznaje się jednak, że przeciętny mechatronik jest w stanie zarobić niewiele ponad cztery tysiące złotych na miesiąc.
Stawka wydaje się w miarę atrakcyjna, zwłaszcza że spokojnie można ją nawet kilkukrotnie podwyższyć – o ile człowiek w tym zawodzie chce się rozwijać i rzeczywiście interesuje się tą branżą, jaką postanowił się zająć. W każdej dziedzinie można odnieść naprawdę imponujący sukces. Wystarczy się zmotywować i postawić na ciężką pracę – bez niej nawet adwokat nie będzie wiele zarabiać.
A ile zarabia mechatronik, który dopiero co ukończył swoje studia? Świeżo upieczeni absolwenci tego kierunku mogą liczyć na pensje wysokości około dwóch lub maksymalnie trzech tysięcy złotych brutto. Niestety żadna firma, nawet ta najpopularniejsza, nie zaproponuje im wyższych stawek, jeżeli nie wykażą się oni bogatym doświadczeniem. Z tego powodu warto zacząć je zdobywać już na studiach. Za staże studenci często nie otrzymują żadnego wynagrodzenia, ale przynajmniej mogą później wpisać coś do swojego CV.