Każdy z nas ma na swoim ciele mnóstwo różnych pieprzy i znamion. Nie wszystkie jednak trzeba usuwać, natomiast wszystkie trzeba obserwować. Zwrócić trzeba szczególną uwagę zwłaszcza na te, które pieką albo swędzą. Niektóre z pieprzyków mogą prowadzić do bardzo groźnej choroby, jaką jest nowotwór złośliwy skóry, czyli czerniak. Pieprzyki powstają wskutek nagromadzenia się komórek barwnikowych, a ich występowanie ma uwarunkowania genetyczne.

Jak usunąć pieprzyki i znamiona skórne?

Usuwanie pieprzyków powinno odbywać się tylko i wyłącznie pod okiem lekarza, a nigdy w warunkach domowych. Metody mogą być tradycyjne, klasyczne, albo bezinwazyjne, z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii.

Usuwanie zmian skórnych bezinwazyjnie

Najpopularniejszymi metodami bezinwazyjnymi usuwania zmian skórnych są krioterapia, laseroterapia i elektrokoagulacja.Krioterapia to Usuwanie zmian skórnych za pomocą wymrażania płynnym azotem. Po przeprowadzeniu zabiegu pieprzyki znikają samoistnie.Elektrokoagulacja jest to usuwanie znamion za pomocą prądu, ciepła. Jest to zabieg całkowicie bezbolesny, po którym nie pozostają blizny.Laseroterapia to metoda, która wykorzystuje najnowsze technologie. Polega na usuwaniu znamion za pomocą promieni lasera. Przed przystąpieniem do usuwania należy skórę wokół zmiany posmarować maścią znieczulającą, albo zrobić zastrzyk przeciwbólowy. Po laserowym usuwaniu zmian nie pozostają żadne blizny, nie występują także krwawienia. Laseroterapia pozwala także pozbyć się znamion, które są pod głębszymi warstwami skóry.

Metody chirurgiczne usuwania pieprzyków

Metoda chirurgiczna polega na tym, że skórę wokół znamienia znieczula się, a pieprzyk wycina. Po takiej metodzie pozostać mogą blizny, często zdarzają się także obfite krwawienia. Metoda ta pozwala jednak na pobranie wycinka i wysłanie go do badań histopatologicznych. Dzięki temu można potwierdzić lub wykluczyć ryzyko choroby nowotworowej. Zabieg ten wykonać powinno się w gabinecie lekarskim, gdzie zachowana jest sterylność. Usuwanie pieprzyków to nie tylko kwestia estetyki, ale także profilaktyka walki z groźną chorobą skóry, która może dawać przerzuty na cały organizm.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here