Jak zadbać o powietrze w naszym domu – jaki filtr powietrza wybrać?

0
1625

W dzisiejszych czasach obserwujemy intensywny rozwój technologii i przemysłu. Ma to oczywiście całe grono zalet, potrzebnych ludzkości, może też niestety ciągnąć za sobą wady – jednym z negatywnych skutków jest choćby zanieczyszczenie środowiska. Szczególnie powietrze narażone jest na przedostawanie się do niego zanieczyszczeń. Co możemy zrobić, by powietrze wokół nas było czystsze? Jak zadbać o czystość powietrza w naszym domu?

Małe co nieco o filtrach powietrza

Czym właściwie są filtry powietrza? Filtr powietrza to urządzenie, które separuje, czyli oddziela zanieczyszczenia ze strumienia powietrza – sam proces nosi nazwę filtracji. Cała idea polega na tym, aby cząsteczki zanieczyszczeń zatrzymały się pomiędzy elementami filtracyjnymi, mogą to być choćby włókna – to dzięki temu filtry powietrza umożliwiają oczyszczenie powietrza w naszym domu. Niemniej istnieje co najmniej kilka rodzajów filtrów, który z nich wybrać? Jaki filtr będzie dla nas najlepszy?

Filtr HEPA, czy węglowy – wady i zalety

Obecnie rynek oferuje nam bardzo dużo modeli różnych filtrów – łatwo się w tym pogubić. Obecnie dwie pozycje szczególnie górują wśród najchętniej kupowanych filtrów powietrza:

– filtr HEPA – skrót HEPA z angielskiego oznacza dokładnie „wysokosprawny filtr powietrza”. Filtry powietrza tego typu składają się z ramki i włókna, a dokładniej polipropylenu złożonego w kształt harmonijki. Filtr HEPA jest w stanie zatrzymać wszystkie cząsteczki większe od 3 nanometrów. Co więc w praktyce nie zdoła przedostać się przez filtr? Przede wszystkim możemy nie martwić się o składniki smogu – pyły zawieszone PM10 i PM2.5, oprócz tego na włóknach pozostaną roztocza, pyłki, kurz, sierść, czy pleśń. Zaletami jest wiec duża skuteczność oraz duża ilość usuwanych substancji. Niestety są też wady – filtr HEPA nie eliminuje brzydkich zapachów, jest też dużo droższy od innych filtrów, nie upora się również z dymem papierosowym ani z wirusami.

– filtr węgla aktywnego – inaczej po prostu filtr węglowy. Posiada niezwykle porowatą powierzchnię, dzięki czemu doskonale wchłania rozmaite zanieczyszczenia – zaliczają się do nich choćby środki chemiczne, na przykład metale ciężkie; a także związki organiczne, na przykład rozpuszczalniki, węglowodory, czy pestycydy. Filtr węglowy skutecznie pochłonie dym z papierosów, nieprzyjemne zapachy, czy inne lotne związki organiczne. Wśród zalet filtra węglowego na pierwszy plan wysuwa się usuwanie dymu papierosowego, a także eliminacja nieprzyjemnych zapachów. Wadą jest to, że nie pozbędziemy się dzięki niemu smogu, ani mikroorganizmów. 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here