Rury wykonane z polietylenu w ostatnim czasie są jednym z najczęstszych wyborów, jeżeli chodzi o budowę rurociągów. Materiał ten posiada tyle zalet, że stosowanie rur stalowych czy żeliwnych do tworzenia sieci wodociągowych stało się zdecydowanie rzadsze.

Najważniejsze zalety rur polietylenowych

Przede wszystkim rury wykonane z PE cechują się dużą odpornością na korozję. Warto również podkreślić, że są one lekkie i elastyczne, dzięki czemu łatwiej jest je zamontować. Dodatkowo polietylen jest bardzo odporny na wszelkie kwasy i zasady. Rury PE są bardzo szczelne, niezależnie od sposobu ich łączenia. Ich ważną cechą jest również niebywała wytrzymałość na różne uszkodzenia mechaniczne.

Rury polietylenowe można łączyć na wiele różnych sposobów. Ich wybór zależy od potrzeb oraz średnicy rur. Jednak każda metoda jest gwarancją solidności i szczelnego połączenia poszczególnych elementów rurociągu.  

Połączenie rur polietylenowych metodą zgrzewania

Polietylen to materiał termoplastyczny, dzięki czemu rury można łączyć poprzez zgrzewanie. W tym zakresie można wyróżnić dwa sposoby:

  1. Doczołowe zgrzewanie rur – stosuje się je głównie, łącząc rury o większych przekrojach. Polega na podgrzewaniu końców rur, które będą łączone i dociskaniu ich. Dzięki tej metodzie można uzyskać ciągły, jednorodny rurociąg.
  2. Elektrooporowe zgrzewanie rur – stosuje się, je łącząc rury o mniejszych średnicach. W przypadku tej techniki należy najpierw przygotować rury, poprzez usunięcie ich warstwy zewnętrznej. Ponadto technika ta wymaga stosowania odpowiednich kształtek z drutem oporowym. Przepuszcza się przez niego prąd, co powoduje wzrost temperatury elementów, które będą podlegać zgrzaniu. Dzięki temu stają się bardziej plastyczne, a zewnętrzna powierzchnia rury i wewnętrzna powierzchnia kształtki przenikają się, dzięki czemu powstaje jednorodny i szczelny element.
  3. Polifuzyjne zgrzewanie – działając z wykorzystaniem tej techniki, wykorzystuje się zgrzewarkę z mufą i trzpieniem. Elementy te służą do podgrzania końcówek, które mają być połączone, do odpowiedniej temperatury. Następnie pomagają mechanicznie wsunąć jedną część w drugą. Efektem jest niezwykle trwałe, jednolite połączenie. 

Połączenie rur polietylenowych metodą mechaniczną

Oprócz łączenia rur polietylenowych metodą zgrzewania można tego również dokonać bez konieczności podnoszenia temperatury. Tej metody używa się jedynie w przypadku rur o małych średnicach, które są wykorzystywane np. w przypadku tworzenia sieci wodociągowych lub instalacji nawadniających i przemysłowych. Aby połączyć rury polietylenowe w ten sposób, należy sięgnąć po specjalne złączki skręcane lub kształtki zaciskowe. Z uwagi na to, że na rynku dostępne jest bardzo dużo różnych kolanek, trójników, mufek, czy redukcji z powodzeniem można stworzyć nawet najbardziej skomplikowane połączenia rur w bardzo prosty sposób. Do połączenia ze sobą dwóch elementów potrzeba jedynie odpowiedniego klucza, jednak nie jest on niezbędny, można tego dokonać również wyłącznie dzięki sile własnych rąk. 

Dzięki stosowaniu metody zgrzewania połączenie poszczególnych elementów jest trwałe. Natomiast łączenie mechaniczne charakteryzuje się możliwością łatwego demontowania wszystkich złączek i ponownego wykorzystania w dowolny sposób. Decydując się na konkretną metodę, należy rozważyć wszystkie wady i zalety oraz zastanowić się jaki efekt będzie dla nas najbardziej pożądany.

Źródło: Elplastplus.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here