Na czym polegają szkolenia PPOŻ?

0
1644

Bezpieczeństwo w miejscu pracy ma związek z przestrzeganiem zasad z zakresu BHP, ale również umiejętności reagowania w sytuacji, kiedy zagrożenia się pojawią. Obowiązek, jaki spoczywa na pracodawcy to właściwe przygotowanie pracowników, które nauczy ich nie tylko zapobiegać powstawaniu wypadków, ale również działać w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia. Do takich sytuacji należy pożar.

Przebieg szkolenia PPOŻ

Wystąpienie pożaru w miejscu pracy wymaga opanowania i umiejętnego działania ze strony pracowników. Pozwoli to nie tylko na zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom, ale również uchronienie od większych zniszczeń zakładu pracy oraz sprzętów, które się w nim znajdują.

Szkolenia PPOŻ prowadzone przez firmę Seka zaczynają się od przeprowadzenia wywiadu i analizy zagrożeń, które mogą wystąpić w konkretnej firmie. Przedsiębiorstwa różnią się specjalizacjami, rodzajem maszyn, budową, a to wszystko wpływa na różnice powstające w zagrożeniach – nie ma jednego schematu sytuacji niebezpiecznych w miejscu pracy, który odpowiadałby każdej firmie.

Kolejnym krokiem jest wykład z wiedzą teoretyczną, na którym pracownicy dowiadują się, jakie sytuacje mogą być niebezpieczne oraz jak sobie z nimi radzić. Uczą się, jak reagować bez udziału paniki oraz jak szybko podejmować decyzje. Specjalista uczula również na zachowania, które mogą bezpośrednio przyczynić się do wybuchu pożaru, na przykład poprzez niewłaściwe korzystanie z maszyny lub narzędzia pracy.

Czy praktyka jest ważna?

Umiejętne posługiwanie się sprzętem przeciwpożarowym pozwoli uniknąć wielu bardzo niebezpiecznych sytuacji, dlatego oprócz teorii, konieczne jest również zorganizowanie krótkich zajęć praktycznych. Dzięki nim pracownicy oswoją się z obsługą sprzętu oraz wykorzystywaniem go do gaszenia pożaru, a to z kolei zredukuje stres w przypadku, kiedy nastąpi konieczność użycia gaśnicy czy koca gaśniczego w miejscu pracy i pozwoli sprawnie i skutecznie przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się ognia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here