Nietrzymanie moczu to problem, z którym zmaga się wiele osób. Może pojawić się on po operacji, po porodzie lub w wyniku choroby, a także w zaawansowanym wieku. Nadal nie wszyscy pacjenci i ich opiekunowie wiedzą, że możliwa jest refundacja w ramach NFZ na środki higieniczne niezbędne przy nietrzymaniu moczu, szczególnie gdy dolegliwość jest nasilona w stopniu większym niż lekki. Tymczasem otrzymanie recepty na pieluchy dla dorosłych i inne środki pomocnicze jest obecnie bardzo proste. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Pieluchy dla dorosłych – refundacja w ramach NFZ

Jeśli zastanawiasz się, czy pieluchy dla dorosłych – refundacja w ramach NFZ jest możliwa, to odpowiadamy: tak! Nie zawsze pokrywa ona 100 procent wydatków, ale i tak jest znaczną ulgą dla pacjenta i jego domowego budżetu. Co więcej, od początku 2020 roku uproszczone zostały zasady przyznawania refundowanej recepty – nie trzeba już osobiście odwiedzać w tym celu wojewódzkiego oddziale NFZ. To znaczne udogodnienie zwłaszcza dla pacjentów mieszkających w mniejszych miejscowościach.

Obecnie wniosek o refundację środków higienicznych na nietrzymanie moczu wystawiany jest online. Wypełnia go lekarz pierwszego kontaktu lub w przypadku kontynuacji – opcjonalnie pielęgniarka albo położna. Aplikacja eZWM automatycznie sprawdza, czy pacjent ma uprawnienia do refundacji, i wystawia zlecenie, które lekarz drukuje i przystawia pieczątkę z podpisem.

Dokumenty potrzebne do wypełnienia i weryfikacji wniosku zazwyczaj są już w systemie. W niektórych przypadkach pacjent może być poproszony o dostarczenie oświadczenia lub innych dokumentów potwierdzających uprawnienia do refundacji.

Pieluchy dla dorosłych na NFZ – w jaki sposób zrealizować receptę?

Ze zleceniem na refundację pieluch dla dorosłych należy udać się do apteki lub sklepu z artykułami medycznymi. Nie musi robić tego sam pacjent, pieluchy dla dorosłych i inne środki higieniczne może za niego odebrać inna osoba. Potrzebny jest do tego podpisany przez lekarza wydruk zlecenia, na którym znajduje się wygenerowany przez eZWM numer oraz numer PESEL lub data urodzenia pacjenta. Osoba realizująca zlecenie wprowadza te dane do aplikacji eZWM, a ta generuje dokument potrzebny do realizacji recepty. Należy pokwitować odbiór i to już wszystkie formalności.

Pieluchy dla dorosłych – refundacja na NFZ i jej kontynuacja

Jeśli konieczne jest korzystanie z pieluch dla dorosłych przez dłuższy czas, lekarz lub uprawniona do tego pielęgniarka wystawiają kolejne recepty. Należy jednak pamiętać, że zlecenie na refundację jest ważne jedynie przez 30 dni od daty wystawienia lub do końca miesiąca, w którym zostało wystawione. Za każdym razem należy wprowadzać dane do systemu eZWM, który weryfikuje uprawnienia pacjenta i przyznaje limit środków higienicznych na dany miesiąc – najczęściej jest to 60 sztuk pieluch dla dorosłych na miesiąc. Podobnie jest w przypadku pampersów czy pieluchomajtek dla dorosłych. O refundację można starać się także na wkładki na nietrzymanie moczu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here