Akumulator samochodowy to część, która z biegiem lat traci swoje właściwości i powinna podlegać wymianie na nową. Wielu właścicieli pojazdów zastanawia się, ile wytrzymuje akumulator samochodowy. W końcu zakup nowego akumulatora to spory wydatek, którego każdy chciałby uniknąć. Warto jednak wiedzieć, że na trwałość akumulatora wpływ ma wiele czynników.

Współczesne akumulatory samochodowe

Obecne akumulatory samochodowe mają krótszą żywotność niż te same urządzenia sprzed lat, a ich naprawa gwarancyjna jest właściwie niemożliwa do wyegzekwowania. Zmieniły się samochody oraz stosowana technologia. Nie ma co liczyć na to, że po awarii fabrycznego akumulatora, producent pojazdu będzie chciał go naprawić lub wymienić. Są to bowiem urządzenia, które mają określony czas działania.

Możemy mieć jednak wpływ na to, ile wytrzymuje akumulator w naszym pojeździe. Coraz częściej samych producentów oskarża się o planowane postarzanie produktu – ma on wytrzymać określony czas, po czym będzie nadawał się do wymiany. Średni czas żywotności akumulatora bezobsługowego wynosi około 5 lat, jednak wcale nie jest powiedziane, że akumulator nie przetrwa dłuższego czasu.

Co wpływa na żywotność akumulatora w samochodzie?

Na żywotność akumulatora samochodowego wpływ ma wiele czynników, które warto poznać, jeśli zależy nam na przedłużeniu działania urządzenia. Bardzo często postępujemy w ten sposób, że nie interesujemy się diagnostyką akumulatora, dokąd działa on bez zarzutów. Gdy zaczyna szwankować, na profilaktykę czy poprawę jego działania jest już za późno. Podczas codziennej eksploatacji pojazdu, żywotność akumulatora skraca rzadkie używanie samochodu, które powoduje głębokie rozładowanie się akumulatora.

Podobnie dzieje się, gdy temperatura wokół urządzenia jest wysoka i przekracza 60 stopni Celsjusza. Dla akumulatorów nie są korzystne krótkie trasy, podczas których nie ma możliwości pełnego naładowania baterii, a także zbyt niski poziom elektrolitu. Rozładowywaniu akumulatora sprzyjają także niskie temperatury powietrza, przez co problemy z odpalaniem pojawiają się głównie w zimie.

ile wytrzymuje akumulator

Jak poznać, że akumulator wymaga wymiany?

Każdy kierowca powinien rozpoznać objawy końca żywotności posiadanego akumulatora. Najbardziej widocznym objawem są problemy z odpalaniem auta – najpierw mogą pojawiać się przy spadkach temperatury, jednak z czasem zużyty akumulator będzie miał problemy z odpalaniem nawet w środku lata. Nowoczesne akumulatory bezobsługowe bardzo często posiadają na obudowie wskaźnik poziomu naładowania i stanu elektrolitu w swoim wnętrzu – warto co jakiś czas zwracać uwagę na powyższe parametry.

W przypadku problemów z odpalaniem czy zaburzaniem pracy urządzeń elektrycznych w pojeździe, warto udać się do serwisu akumulatorów, w którym można dokonać pomiaru naładowania akumulatora. Dzięki temu będziemy wiedzieli, czy problemy mają związek ze spadkiem mocy urządzenia, czy może są związane z całkiem innymi czynnikami. Problemy z prądem mogą być bowiem związane z usterką alternatora czy z tzw. „lewym” poborem prądu w pojeździe.

Wybór akumulatora, a jego żywotność

Okazuje się, że duży wpływ na okres żywotności akumulatora ma jego marka. Specjaliści odradzają zakupy akumulatorów w marketach, gdzie urządzenia można kupić w wyjątkowo atrakcyjnych cenach. Zwykle są to akumulatory niszowych marek, które wcale nie gwarantują długiej żywotności i wysokiej jakości urządzenia – mają gwarancję na dwa lata i zwykle tyle wynosi czas ich żywotności.

auto

Jeśli już w ogóle decydujemy się na zakup baterii w markecie, zwracajmy uwagę na jej ciężar – im większy, tym lepiej dla jej żywotności. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest kupno markowego akumulatora, który mimo 2 lat gwarancji oferuje długą, sięgającą nawet powyżej 5 lat żywotność. Wybierając akumulator dobrej firmy możemy mieć pewność, że nie będziemy mieli z nim problemów i auto powinno odpalać nawet przy niskich temperaturach powietrza.

Na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie?

Oprócz doboru konkretnej marki, niezwykle ważne jest dopasowanie akumulatora do wymagań producenta pojazdu. Powinniśmy zwracać uwagę na wytyczne dotyczące pojemności akumulatora i prąd rozruchowego. Kupno innego niż zalecany akumulator może wiązać się z tym, że urządzenie wcale nie będzie działało poprawnie. W przypadku tego typu baterii z pewnością nie sprawdza się także zasada, że im mocniejszy akumulator, tym lepszy. Instalacja elektryczna nie poradzi sobie z ładowaniem innego akumulatora niż ten, który jest wskazany przez producenta pojazdu.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here