Od kilku lat polscy kierowcy, wykupując polisę OC, mogą korzystać z bezpośredniej likwidacji szkód. Usługa cieszy się popularnością ze względu na szereg korzyści, w tym możliwość załatwienia sprawy z własnym ubezpieczycielem. Na czym dokładnie polega BLS? Które towarzystwa ubezpieczeniowe oferują tę metodę likwidacji szkód z tytułu ubezpieczenia OC?

Mechanizm bezpośredniej likwidacji szkód

Na polskim rynku BLS pojawiła się stosunkowo niedawno, bo w 2015 roku. Dziś stanowi standard w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych. W przypadku kolizji drogowej i wynikającej z niej szkody tradycyjny model zakłada wnioskowanie o odszkodowanie u ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia. BLS stanowi odwrócenie tej sytuacji. Naprawą lub wypłata odszkodowania zajmuje się towarzystwo ubezpieczeniowe, z którego oferty korzysta poszkodowany. Ubezpieczyciele rozliczają się następnie między sobą, o co nie musi martwić się klient.

Z reguły usługa nie jest jednak dostępna w kilku przypadkach. Wyjątki dotyczą zdarzeń, w których:

  • uczestniczyły więcej niż dwa auta,
  • wystąpiły szkody osobowe lub
  • które wystąpiły poza Polską.

W pozostałych sytuacjach bezpośrednia likwidacja szkód wydaje się jednak bardzo atrakcyjną opcją.

Główne korzyści wynikające z BLS

Ubieganie się o odszkodowanie u własnego ubezpieczyciela przyczynia się do większego komfortu klientów. Dużą rolę gra tutaj przekonanie, że własne towarzystwo ubezpieczeniowe lepiej zadba o interesy poszkodowanego, po to, żeby wykazać się prokliencką postawą. Ponadto, wyceną szkody zajmuje się rzeczoznawca pracujący dla tego towarzystwa ubezpieczeniowego.

BLS, podobnie jak wariant tradycyjny, może odbywać się gotówkowo w oparciu o odszkodowanie lub bezkosztowo. Bezpośrednia likwidacja szkód przyczynia się ponadto do przyspieszenia tego procesu, co jest z punktu widzenia klienta niebagatelną zaletą.

Które towarzystwa ubezpieczeniowe oferują bezpośrednią likwidację?

Lista towarzystw ubezpieczeniowych, które w ramach polisy OC oferują bezpośrednią likwidację szkód stale się powiększa, co dowodzi popularności tego rozwiązania. Planując wykupienie kolejnej polisy OC warto sprawdzić, gdzie można liczyć na skorzystanie z BLS. Najszybszą metodą przesiania ofert pod tym względem jest skorzystanie z internetowego kalkulatora ubezpieczeniowego KioskPolis, dostępnego pod adresem: https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/.

Porównywanie ofert w ten sposób ma zresztą inne zalety. Stanowi oszczędność czasu, ponieważ propozycje wiodących towarzystw ubezpieczeniowych są zgromadzone w jednym miejscu i można je czytelnie ze sobą zestawić. Ubezpieczenie kupowane przez internet są zazwyczaj tańsze, co stanowi kolejną korzyść.

Mity na temat BLS

Wokół bezpośredniej likwidacji szkód wciąż funkcjonują pewne mity, dlatego warto rozwiać wątpliwości. Podobnie jak w tradycyjnym modelu, poszkodowany korzystający z BLS może liczyć na udostępnienie auta zastępczego. Ta innowacyjna metoda likwidacji szkód komunikacyjnych nie wiąże się, jak sądzą niektórzy kierowcy, z utratą przysługujących im zniżek na składkę OC. Trudno wskazać wady tego rozwiązania, dlatego wydaje się ono przyszłością branży ubezpieczeniowej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here