Osteoporoza jest dosyć podstępną chorobą, gdyż stopniowe osłabianie kości powodowane jest przez niedobory wapnia, czy kompleksu witamin K2 D3. Osłabienie kośćca powoduje, że jest podatny na złamania i nawet niewielkie uderzenie może spowodować problem, a czasem do złamań dochodzi nawet samoistnie. Dlatego zawczasu trzeba zadziałać, w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Dla kogo profilaktyka osteoporozy w postaci suplementacji?

Kościec naturalnie osłabia się z wiekiem, dlatego potrzebna jest suplementacja wapnia, oraz witamin K2 D3. Są one niejako nierozerwalne ze względu na to, że witamina D wiąże wapń, natomiast witamina K2 zapobiega jego gromadzeniu się w tkankach miękkich, czyli narządach i krwioobiegu, np. nerkach, a także naczyniach krwionośnych, tętnicach, czy wreszcie sercu. Zatem rola witaminy K2 jest kluczowa w zachowaniu równowagi organizmu. Z tego wynika, że jeśli suplementacja to tylko kompleksowa i najlepiej poparta badaniami lekarskimi. Już przed 50 rokiem życia warto sięgnąć po witaminy wzmacniające układ kostny, gdyż mineralizacja z wiekiem jest coraz słabsza. Oczywiście powinny po nią sięgnąć również osoby z niedoborami wyżej wymienionych witamin i wapnia.

Osteoporoza a menopauza – jak uchronić się przed nadmierną łamliwością kości i osłabieniem całego układu?

Menopauza, a właściwie klimakterium to moment szczególny w życiu kobiety. Zanika miesiączka, a tym samym zmienia się również poziom hormonów w organizmie. Z tego względu estrogeny przestają być aktywne tak jak wcześniej i kościec, na który mają wpływ staje się słabszy. Osteoporoza nie występuje oczywiście u każdej kobiety w okresie menopauzalnym, jednak co trzecia może borykać się z tym problemem. Aby móc jej zapobiec już po 50 roku życia warto zacząć zażywać suplement zawierający witaminę K2 i D3, aby zapobiec demineralizacji.

Profilaktyka osteoporozy – jaka dieta jest odpowiednia?

Oczywiście nie tylko suplementy są pomocne w walce o zdrowie, ale również odpowiednia dieta, która może zapobiec rozwojowi osteoporozy. Powinna być bogata w fitoestrogeny, które aktywizują estrogeny w organizmie kobiety odpowiedzialne za mineralizację kośćca. Ponieważ można je podzielić na 3 rodzaje: izoflawony, lignany i kumestany, warto dostarczać je wszystkie razem z pożywieniem. Izoflawony znajdują się w warzywach strączkowych, soi, fasoli, a także szpinaku. Lignany znajdują się w jabłkach, orzechach,a nawet czarnej herbacie. Z kolei źródłem kumestanu poza fasolą są ziarna lucerny. Ważną rolę odgrywa również inny fitohormon – resweratrol, który można znaleźć w czerwonym winie, czy też orzechach ziemnych.

Osteoporoza może również dotyczyć mężczyzn

W przypadku kobiet zachorowania na osteoporozę zaczynają się mniej więcej w 50 roku życia. Natomiast u mężczyzn później i nie są ściśle związane z zaburzeniem poziomu hormonów jak u kobiet, choć może występować obniżony poziom testosteronu. Czynniki genetyczne sprzyjają pojawieniu się osteoporozy u mężczyzn, podobnie jak zła dieta, czy palenie papierosów, znacząco osłabiające kościec. Tu również ważna jest suplementacja witaminy K2 i D3, a także wapnia. Flawonoidy nie odgrywają w tym przypadku dużej roli.

Ćwiczenia pomogą uniknąć osteoporozy

Poza racjonalną dietą bogatą w witaminy K2 i D3, konieczna jest odpowiednia dawka ruchu. Jest udowodnione naukowo, że osoby, które są aktywne fizycznie i stosują odpowiednią suplementację są znacznie mniej narażone na wystąpienie objawów osteoporozy. Ćwiczenia zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet mogą wzmocnić kościec. Siedzący tryb życia jest jednym z czynników sprzyjających rozwojowi osteoporozy. Aktywnym należy być zawsze, jednak jeśli wcześniej stroniło się od niej, warto rozpocząć ćwiczenia już po 40 roku życia. Wtedy naturalna mineralizacja kości spada i potrzebne jest wzmacnianie kośćca wszelkimi sposobami. Ruch jest panaceum na wiele dolegliwości. Warto zainwestować w nie obciążający nadmiernie stawów trening aerobowy. Bardzo dobrze sprawdzają się coraz popularniejsze w Polsce kijki trekkingowe, dzięki którym ciężar ciała przy marszu jest równomiernie rozłożony i odciąża się kolana.

Warto stosować wszelkie metody pomocne w profilaktyce osteoporozy, które proponuje współczesna medycyna. Dzięki temu można dłużej pozostać sprawnym i niezależnym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here