Wszędzie dobrze, gdzie nas niema – brzmi stare Polskie przysłowie. Tylko co stoi na przeszkodzie by się tam znaleźć? Nic. Tak właśnie pomyślały setki tysięcy Polaków wyjeżdżając za granicę. Nie zawsze jest kolorowo, bo to przecież nie nasza ojczyzna. Spoglądając na rzesze Polaków, którzy nie wracają, muszą istnieć jakieś zalety pracy za granicą.

Blisko na zachód

Chyba w ciągu ostatnich dziesięcioleci najwięcej naszych rodaków wyjechało do Niemiec. Kraj i klimat podobny do Polski, łatwo się zaaklimatyzować, no i oczywiście bliskie położenie to chyba jedne z najważniejszych aspektów przez, które to właśnie on jest wybierany. Wśród specjalistów, pracowników produkcyjnych wciąż rynek pełen jest ofert pracy dla opiekunek w Niemczech. Społeczeństwo, które wciąż się starzeje potrzebuje właśnie osób wyspecjalizowanych (i nie tylko wyspecjalizowanych) w tej branży. Jednakże w porównaniu do pracy w Polsce może zaoferować o wiele więcej.

Dostrzegam pewne różnice

Oferty pracy mogą się różnić od siebie. Dotyczy to stanu zdrowia naszej osoby podopiecznej, warunków bytowych oraz obowiązków. Według ogólnopolskiego badania wynagrodzeń w zawodzie tym, aż 82% osób to opiekunki, które średnio zarabiają ok 2300 złotych brutto. Najczęściej dostają dodatkowo zwrot kosztów paliwa lub ubezpieczenie na życie. Oferty pracy dla opiekunek w Niemczech nieco się od tego różnią. U naszych sąsiadów zarobić możemy około 1500 euro netto, pomijając premie czy dodatki. Ogółem jakieś 4000 złotych różnicy. Często w ofertach pojawia się możliwość zakwaterowania. W tym przypadku odpada nam część wydatków związanych z zamieszkaniem (wszystko zależy od pracodawcy). Osoby starsze natomiast często są w pełni sprawne fizycznie, lecz cierpią na takie przypadłości jak demencja, cukrzyca i/lub inkontynencja. Zdarza się, że wśród opisu oferty pracy dla opiekunek w Niemczech nie jest wymagany płynny język niemiecki (wystarczą podstawy). Możliwie, że część rodziny to Polacy co również wpływa na atrakcyjność oferty. Natomiast prawie zawsze wymagane jest doświadczenie, którego od nas oczekują. Każdy pracować musi, a niemiecki rynek opieki wciąż dla nas Polaków jest jednym z najatrakcyjniejszych, w szczególności dla wykwalifikowanych pielęgniarek.

Artykuł przygotowany we współpracy z Private Care

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here