Mimo iż to samochody należą do grona zdecydowanie najpopularniejszych pojazdów, którymi wszyscy posługujemy się na co dzień, czasami zastępujemy je mniejszymi przyrządami przeznaczonymi do jazdy – m.in. motorami lub skuterami. Tak naprawdę każdy, kto ukończył już osiemnasty rok życia, ma pełne prawo poruszać się nimi po drogach, o ile spełniają one odpowiednie wymogi.

Jeśli więc jak na razie nie udało nam się przejść przez wszystkie egzaminy umożliwiające nam zdobycie standardowego prawa jazdy, wykorzystajmy możliwość poruszania się skuterami i sami się w nie zaopatrzmy. Nie są to zresztą drogie pojazdy, a w wersji używanej dostaniemy je za kwotę nieprzekraczającą nawet tysiąca złotych. Przy niewielkim wydatku uzyskamy fantastyczną rzecz, która pozwoli nam codziennie szybko dostawać się do dowolnych miejsc – czy to pracy, czy to szkoły. A ile kosztuje przerejestrowanie skutera? Jak w ogóle powinniśmy go zarejestrować, aby móc nim jeździć zupełnie legalnie i nie narażać się na otrzymanie niepotrzebnego mandatu?

Tuż po zakupie nowego skutera od razu powinniśmy pomyśleć o jego rejestracji. Jeśli o nią nie zadbamy, nie wolno nam będzie z niego korzystać – gdybyśmy to zrobili w takiej sytuacji, złamalibyśmy przepisy widniejące w polskim prawie, a to mogłoby skutkować nałożeniem na nas kary finansowej. Całe szczęście rejestrowanie nawet nowo zakupionych skuterów bądź motorów nie jest specjalnie skomplikowanym procesem. Nie ma w nim czego trudnego, a jedynym minusem załatwiania takich spraw jest ich czasochłonność.

przerejestrowanie skutera

Zanim spróbujemy zarejestrować swój nowy pojazd na terenie naszego organu, najlepiej uzbrójmy się w cierpliwość, bo niestety może to trochę potrwać. Nie możemy jednak całkowicie rezygnować z załatwiania takich spraw, gdyż nie mamy prawa do poruszania się po drogach niezarejestrowanym pojazdem. W takim przypadku nie jest on dopuszczony do ruchu. Nic na to nie możemy poradzić – możemy jedynie zadbać o szybkie załatwienie wszystkich tych niezbędnych formalności.

Jak zatem krok po kroku przerejestrować nowy, dopiero co zakupiony skuter?

Musimy trzymać się tutaj wyznaczonych przez polskie prawo ram czasowych. Po zakupie skutera mamy trzydzieści dni na jego przerejestrowanie. Jeżeli z jakichś powodów przekroczymy ten termin na załatwienie niezbędnych spraw, raczej nie będą nam grozić większe wynikające z tego konsekwencje i nie otrzymamy żadnej kary finansowej. Mając w planach wizytę w Wydziale Komunikacji w celu przerejestrowania swojego nowego pojazdu, koniecznie zabierzmy ze sobą kilka najważniejszych dokumentów.

Przygotujmy sobie wcześniej swój dowód osobisty, potwierdzający naszą tożsamość, zabierzmy ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu oraz zaświadczenie o przeprowadzonym wcześniej przeglądzie, na który powinniśmy się udać przed próbą przerejestrowania skutera. Gdy będziemy już w swoim Wydziale Komunikacji, otrzymamy wniosek pozwalający nam na zarejestrowanie nowego pojazdu. Powinniśmy go znaleźć w miejscach ogólnodostępnych dla wszystkich klientów, ale jeśli tam ich nie będzie – zapytajmy o nie pracowników konkretnego wydziału. Są one darmowe.

ile kosztuje przerejestrowanie skutera

Wniosek pozwalający nam na przerejestrowanie skutera musimy oczywiście dokładnie i dobrze wypełnić. Umieszczamy w nim informacje na temat swoich danych osobowych oraz danych osobowych człowieka, który sprzedał nam swój pojazd. Bardzo możliwe, że dokument będzie wymagał od nas podania danych dotyczących samego pojazdu. Udając się do Wydziału Komunikacji, pamiętajmy o zabraniu ze sobą dowodu rejestracyjnego oraz samej tablicy rejestracyjnej.

Jeżeli mamy jakiekolwiek problemy z wypełnieniem wniosku i nie wiemy do końca, co powinniśmy wpisać w występujących na nim rubrykach, zgłośmy swoje obawy pracownikowi wydziału lub poszukajmy w Internecie dokładnych instrukcji i postępujmy zgodnie z nimi. Nie chcemy przecież kilkukrotnie zajmować się tą samą sprawą. Lepiej od razu dokładnie i porządnie wypełnijmy swój wniosek, aby jak najszybciej umożliwić sobie przerejestrowanie skutera i móc od razu wyruszyć nim na drogę.

A ile kosztuje przerejestrowanie skutera?

Ile zapłacimy za możliwość skorzystania z tej usługi? Otóż jej cena zależy od kilku czynników, ale możemy założyć, że nie będzie wynosić więcej niż kilkaset złotych. Warto zresztą wydać te pieniądze na wniosek, dzięki któremu będziemy mogli pełnoprawnie poruszać się swoim skuterem po wszystkich drogach. Po to go przecież kupiliśmy, aby jak najczęściej nim jeździć. Najpierw musimy więc uzyskać taką możliwość, za co niestety zawsze zapłacimy.

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here