Zakup nasion warzyw najwyższej jakości to klucz do osiągnięcia obfitych plonów. Wiedzą o tym zarówno profesjonalni plantatorzy, jak i amatorzy, który chcą wyprodukować warzywa na własny użytek. Jednym z zadań, przed którym ogrodnicy stają każdego roku, jest wybór optymalnego materiału siewnego. Zachęcamy zatem do zapoznania się z naszymi wskazówkami, jak ocenić jakość nasion oraz, jak kupić najlepszy materiał siewny.

Jakość nasion warzyw

Z racji tego, że istnieje ogromna ilość różnych gatunków warzyw, naturalne jest występowanie nasion cechujących się różnymi kształtami, wielkością i kolorami. Na przykład nasiona marchwi to spłaszczone rozłupki o brązowo brunatnej barwie. Cechują się niską wagą, ponieważ w 1g znajdziemy ich aż ok. 800-900. Nasiona kapusty są natomiast czerwone (a niektóre nawet czarne) i kuliste, a w 1 gramie znajdziemy ich ok. 300. Bardzo drobne są także nasiona sałaty. Są białe lub szare i silnie wydłużone, dzięki czemu w 1 gramie możemy znaleźć ich nawet 1200. Żółte i owalne nasiona pomidora są przy nich znacznie większe – w jednym gramie otrzymamy od 350 nasion. Jak widać, nasiona różnych gatunków roślin są od siebie bardzo różne. Nie można jednak ukryć, że nasiona najwyższej jakości mają pewne cechy wspólne. Muszą być uwolnione od łupin, łusek i wszelkich innych zanieczyszczeń oraz dostatecznie wysuszone. Producenci są zobowiązani do posortowania materiału siewnego, aby zostawić materiał najwyższej jakości. Opakowania, w których znajdziemy nasiona, powinny zawierać informację o terminie przydatności oraz dokładną nazwę odmiany. Średni okres przydatności roślin zależy od gatunku, jednak zazwyczaj jest to od 5 do nawet 10 lat.

Rodzaje materiału siewnego

Rodzaje materiału siewnego

Zanim nasiona trafią do sprzedaży, muszą przejść poprzez pewne zabiegi, które poprawiają kiełkowalność oraz ich trwałość. Najpopularniejszym sposobem na to jest zaprawiane materiału siewnego środkami ochrony roślin. Często się je również nawadnia, aby zwiększyć zdolność kiełkowania. W sklepach dostępne są także nasiona na biodegradowalnych taśmach, które są już wzbogacone nawozem. Dzięki zastosowaniu takiej taśmy nie musimy się przejmować wyborem odpowiedniej rozstawy. Mamy także pewność, że kiełkowanie będzie równomierne. Osoby, które uprawiają ogród w formie hobby, często korzystają z inkrustowanych nasion, które zawierają w sobie substancje gwarantujące szybszy i lepszy wzrost oraz środki ochrony, które zabezpieczają warzywa przed gorszymi warunkami atmosferycznymi. Ciekawym rozwiązaniem jest również zabieg zwany otoczkowaniem, który ma na celu wyrównanie wielkości i kształtu nasion. Jeżeli zależy nam na zakupie nasion, które są całkowicie ekologiczne, powinniśmy szukać nasion pochodzących z upraw, przy których nie zastosowano nawozów sztucznych oraz pestycydów. Zakup nasion najwyższej jakości można zrealizować w sklepie internetowym Gardenowo, który zapewnia swoim klientom wszystkie najpotrzebniejsze w ogrodzie produkty w bardzo konkurencyjnych cenach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here