Niepłodność to problem, z którym mierzy się coraz większa ilość par. Może wynikać z blokady psychicznej, warunków i stylu naszego życia czy chorób cywilizacyjnych. Na pewno warto wiedzieć, w którym momencie rozpocząć diagnostykę w kierunku rozpoznania niepłodności, by na ewentualne leczenie nie było za późno.

Kiedy mówi się o niepłodności?

Lekarze mówią o niepłodności, kiedy po roku regularnego współżycia bez stosowania antykoncepcji, nie dochodzi do poczęcia dziecka. Z problemem tym boryka się nawet co piąta para. Jeśli partnerzy są bardzo młodzi, zwykle z leczeniem można poczekać, u kilku procent par do poczęcia statystycznie dochodzi w przeciągu kolejnego roku. Badanie płodności u mężczyzn jak i u kobiet, najlepiej rozpocząć od razu, jeśli przekroczyli oni 30 rok życia.

Jak można diagnozować niepłodność?

Niemożność zajścia w ciążę zawsze wymaga diagnostyki obojga partnerów. Kobieta powinna rozpocząć od standardowej wizyty u ginekologa, podczas której wykonane zostanie usg jajników, a lekarz sprawdzi budowę narządów rodnych. Warto również wykonać badania poziomu hormonów, w tym fsh badanie, a także diagnostykę w kierunku chorób takich jak chlamydia czy rzeżączka. Czasem nawet życie w stresie i w biegu może być przyczyną zahamowania owulacji. Fsh badanie czy usg jajników to proste i nieinwazyjne metody diagnostyki, które mogą powiedzieć wiele na temat stanu zdrowia. W przypadku mężczyzn, również nie można zaniedbywać diagnostyki. Badanie płodności u mężczyzn polega najpierw na przeprowadzeniu wywiadu przez lekarza zajmującego się badaniem niepłodności. Kolejny krok to badanie nasienia, które wskazuje ewentualne defekty plemników, mogące prowadzić do problemów z zapłodnieniem.

Jak można leczyć niepłodność?

Leczenie niepłodności zawsze musi opierać się na profesjonalnej diagnostyce. Jeśli wyniki badań nie wskazują ewidentnych problemów, lekarz może zalecić zmianę tryby życia czy stymulację hormonalną cyklu, co zwiększa szansę na zapłodnienie. W przypadku wykrytych chorób, zaburzeń hormonalnych czy zaburzeń miesiączkowania, zwykle wystarczy zastosowanie skutecznego leczenia farmakologicznego. Również wady anatomiczne w obrębie dróg rodnych, mięśniaki czy zrosty są możliwe do wyleczenia chirurgicznego. Wśród możliwości wspomagania rozrodu warto również wymienić inseminacje domaciczne i coraz popularniejsze obecnie zapłodnienie metodą in-vitro. Warto jednak pamiętać, że metody i techniki leczenia są zawsze dobierane przez lekarza prowadzącego na podstawie wyników badań i wieku pary starającej się o potomka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here