Prowadzenie magazynu zazwyczaj okazuje się o wiele większym wyzwaniem, niż początkowo może się wydawać. Bałagan związany z różnicami pomiędzy faktycznym stanem magazynowym a tym, co widnieje w systemie, często powoduje olbrzymie straty dla firmy. Dlatego warto dopilnować, aby pracownicy w każdej sytuacji dbali o to, by liczby w komputerze zgadzały się ze stanem rzeczywistym. Pomoże w tym intuicyjny program do magazynu.

Kluczowa rola dokumentów w zarządzaniu magazynem

Niektórym, szczególnie mniej doświadczonym magazynierom trudno to przyznać, ale odpowiednio prowadzona dokumentacja ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego miejsca pracy. Istnieje kilka ogólnie przyjętych podstawowych rodzajów dokumentów magazynowych. Do takich, które funkcjonują w praktycznie każdym magazynie zaliczamy przyjęcie zewnętrzne, przyjęcie wewnętrzne, zwrot wewnętrzny, wydanie na zewnątrz, rozchód wewnętrzny i przesunięcie międzymagazynowe. PZ, PW oraz ZW to dokumenty rozchodowe, a WZ oraz RW to dokumenty rozchodowe. MM natomiast to specyficzny rodzaj dokumentu, który oznacza przemieszczenie materiałów w obrębie magazynów wewnątrz przedsiębiorstwa, i zależnie od tego który z magazynów go wystawia, oznacza on przychód lub rozchód.

Jak wybrać odpowiedni program do magazynowania?

Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie czego tak naprawdę wymagamy od tego programu. Małe przedsiębiorstwo z niewielkim magazynem będzie miało zgoła inne wymagania, niż firma z ogromną halą wysokiego składowania. Niezależnie od tego najważniejszym czynnikiem przy doborze oprogramowania będzie intuicyjność jego obsługi. W ten sposób ułatwimy wystawianie odpowiednich dokumentów pracownikom oraz zminimalizujemy szansę na pomyłkę. Chyba najpopularniejszy w Polsce program do magazynu to lomag- jego prostota sprawia, że każdy magazynier poradzi sobie z obsługą, dzięki czemu uda się zażegnać bałagan w dokumentach.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here